Analytici preskúmali nákupy softvéru za milióny eur, väčšie úspory môže priniesť lepšie centrálne riadenie

Softvér, počítač
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) na Ministerstve financií SR v posledných mesiacoch zhodnotil ekonomickú efektívnosť piatich štátnych nákupov softvérových licencií spolu takmer za 120 miliónov eur. Rezorty podľa analytikov licencie potrebujú, ale lepšie centrálne riadenie môže priniesť výraznejšie úspory.

„Dlhodobým riešením licencovania kancelárskeho softvéru od Microsoftu je centrálna zmluva. Revízia odhaduje potenciál úspor pre verejnú správu na päť miliónov eur ročne,“ informoval v pondelok ÚHP na sociálnej sieti.

Podpis novej zmluvy

Podľa odporúčaní revízie výdavkov na IT by centrálny nákup mal byť rozšírený aj na ďalší, bežne dostupný softvér, a vlastné zmluvy na nákup licencií mali štátne organizácie podpisovať iba ak dokážu získať lepšie ceny.

Platnosť predchádzajúcej zmluvy s Microsoftom sa skončila v roku 2017, podpis novej je naplánovaný na rok 2024. „Iné spôsoby licencovania by mali byť využité len na pokrytie potrieb v prechodnom období, tak ako v prípade hodnotených nákupov,“ uviedli analytici.

Je potrebné mať jasno

ÚHP odporúča priebežne vyhodnocovať dopyt po licenciách, vrátane možností využiť lacnejšie alternatívy, vrátane open source softvéru. Gestorom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktoré má právomoc žiadať od úradov, aby presnejšie definovali svoje potreby.

„Je potrebné mať jasno v tom, koľko čoho štát potrebuje a aké sú najvhodnejšie licenčné modely. Štát ako veľký zákazník by mal zároveň aktívnejšie rokovať s dodávateľmi,“ upozornil ÚHP s tým, že čím väčšiu skupinu organizácií dokáže pri nákupe spojiť, tým väčšie zľavy môže vyjednať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMicrosoftMinisterstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRIÚHP Útvar hodnoty za peniaze