Bardejov sa zmodernizuje projektom v oblasti Smart City, realizácia bude stáť viac ako polmilióna eur

Smart CIty, smart
Mesto zrealizuje polmiliónový projekt v oblasti Smart City. Foto: ilustračné, Gettyimages

Mesto Bardejov vďaka schválenému projektu Smart Bardejov – mesto na dosah, zavedie internetovú platformu pre dopravu a monitoring životného prostredia prostredníctvom sústavy senzorov. Dáta z nich budú použité pre rozvoj dopravnej a parkovacej politiky, politiky životného prostredia a užitočných aplikácií pre občanov, návštevníkov aj podniky.

Realizácia projektu podporeného z európskych fondov bude stáť viac ako 500-tisíc eur, pričom samospráva sa na jeho realizácii podieľa piatimi percentami.

Moderné inteligentné mesto

Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, v rámci projektu bude dodaný hardvér a aplikácie pre monitoring životného prostredia, obsadenosť a rezerváciu parkovacích miest, kontrolu parkovného, ale tiež vizualizáciu meteorologických dát a indikátorov znečistenia prostredia.

„Celé riešenie je ideálne prvým, no zároveň kľúčovým krokom v komplexnom rozvoji internetu vecí ako integrálneho piliera moderného inteligentného mesta, takzvaného Smart City,“ skonštatoval hovorca. V rámci parkovacej politiky pribudne 11 inteligentných parkovacích automatov, viac ako 20 navigačných inteligentných tabúľ a takmer 300 senzorov mapujúcich parkovanie.

Dopad na život v meste

Sprevádzkovanie platformy so všetkými používateľskými rozhraniami vo fyzickom priestore aj prostredníctvom mobilných aplikácií bude mať podľa Hija priamy dopad na kvalitu života občanov, životné prostredie v meste a lepšie plánovanie súvisiacich verejných politík.

„Nad otvorenými dátami z platformy internetu vecí môže súkromný sektor a ďalšie verejné inštitúcie postaviť ďalšie užitočné aplikácie pre špecifické skupiny obyvateľov a kategórie používateľov, napríklad pre vedu a výskum,“ skonštatoval hovorca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Hij
Firmy a inštitúcie Mesto bar