Čína vyslala do vesmíru laboratórny modul stanice Tchien-kung, na orbitu sa dostal za necelých osem minút

Wen tchien
Modul Wen-tchien určený na vedecké a biologické experimenty vyniesla z ostrova Chaj-nan raketa Dlhý pochod 5B Y3. Foto: SITA/AP

Čína v nedeľu vyslala do vesmíru jeden z dvoch laboratórnych modulov jej vesmírnej stanice Tchien-kung. Modul Wen-tchien určený na vedecké a biologické experimenty vyniesla z ostrova Chaj-nan raketa Dlhý pochod 5B Y3.

Modul Meng-tchien

Na orbitu sa dostal po zhruba ôsmich minútach letu, uviedla oficiálna tlačová agentúra Sin-chua. Na príchod a pripojenie modulu budú dozerať traja astronauti, ktorí už žijú v základnej časti vesmírnej stanice. Druhý laboratórny modul Meng-tchien by mala Čína poslať k stanici v októbri.

Čínsky vesmírny program

Keďže vesmírny program Číny vedie vojenské krídlo vládnucej komunistickej strany, USA krajinu vylúčili z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Výsledkom toho je, že Čína musela zväčša sama pracovať na svojej vlastnej stanici. Súčasnej Tchien-kung predchádzali dve experimentálne stanice.

Čína v rámci svojho vesmírneho programu vyslala prvého kozmonauta na obežnú dráhu Zeme v roku 2003. Stala sa tak treťou krajinou, ktorá to urobila samostatne, po bývalom Sovietskom zväze a USA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom