COVID-19 otestoval elektronické služby Slovenska, požiadaviek zvládali s veľkými problémami

počítač
Foto: ilustračné, Getty Images

Len s veľkými problémami zvládal štát nával požiadaviek na funkčnosť aplikácií reagujúcich na pandemickú situáciu. Vývoj, nasadzovanie a fixovanie ich nedostatkov bol tak jedným z hlavných výziev, ktoré ovplyvňovali informatizáciu verejnej správy na Slovensku za posledný rok.

Pozitívom je menšia závislosť vývoja informačných systémov od veľkých dodávateľov. Zhodli sa na tom viacerí účastníci ITAPA Digital Talku v online verejnej diskusii na tému Progres v informatizácii na Slovensku.

Neexistoval biznis vlastník pandemických dát

Základným problémom pri údajoch a štatistikách počas pandémie bolo podľa Jána Bučkuliaka, poradcu predsedu vlády pre digitalizáciu, že neexistoval biznis vlastník pandemických dát. Najväčším problémom bolo, keď úplne zlyhal systém na objednávanie očkovania.

Ako dodal Róbert Suja, generálny riaditeľ NCZI, očkovací systém zlyhal už pri analytickej časti. Podľa štátneho tajomníka rezortu informatizácie (MIRRI) Mareka Antala sa to už nemá stať pri zavádzaní COVID zeleného certifikátu.

Podľa odborníkov rok pandémie pomohol, aby sa stalo Slovensko viac digitálne. IT Asociácia Slovenska (ITAS) vidí posun v zlepšení zručností u detí a mládeže pri vzdelávaní.

„Covid otestoval elektronické služby štátu,” dodal Peter Kulich, výkonný riaditeľ Slovensko.Digital. Školstvo však podľa neho len pomaly nabiehalo na digitálne riešenia, aj keď investície doň boli vysoké. Róbert Suja z NCZI si myslí, že Slovensko je po roku určite digitálnejšie, ale stále ešte nie je smart. Rezervy vidí v kvalitných analýzach a zadaniach.

IT firmy sú na implementáciu pripravené

MIRRI ukončilo vlani hodnotenie eurofondových projektov vo výške 700 miliónov eur, pripomienky poslalo ich zadávateľom, a to jednotlivým ministerstvám.

„IT firmy na Slovensku sú na implementáciu projektov pripravené, pokrylo by to iba 10-15 percent IT trhu ročne,” podotkol Emil Fitoš z ITAS s tým, že problémom je nedostatok kvalitných ľudských zdrojov vo verejnej správe.

ITAPA Digital Talks je séria pravidelných online diskusných stolov s kľúčovými osobnosťami na aktuálne témy. Podujatia ITAPA už 20 rokov prinášajú nové impulzy a inšpirácie, pričom sa stali kongresovo-diskusnou platformou na Slovensku, so stovkami spíkrov a účastníkov z domáceho prostredia aj zahraničia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil FitošJán BučkuliakMarek AntalPeter KulichRóbert Suja
Firmy a inštitúcie ITAS IT Asociácia SlovenskaMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíSlovensko.Digital