Heger: Financie z plánu obnovy prinesú kvalitné školstvo, zdravotníctvo a spravodlivý štát

ITAPA 2021: Medzinárodný kongres Jarná ITAPA
Atmosféra počas príhovoru premiéra SR v rámci Medzinárodného kongresu Jarná ITAPA 2021. Bratislava, 10. jún 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Financie z plánu obnovy prinesú kvalitné školstvo, zdravotníctvo a spravodlivý štát. Vyhlásil to na štvrtkovej konferencii ITAPA 2021 premiér Eduard Heger s tým, že v záujme dosiahnutia moderného, vyspelého a spravodlivého Slovenska je potrebná vzájomná spolupráca.

Podľa neho však reformy nemôžu byť nadiktované zvrchu. Očakáva, že reforma školstva prinesie motivovaných učiteľov a zabráni odchodu mladých do zahraničia. V súvislosti s reformou zdravotníctva očakáva zníženie úmrtnosti.

Kľúčová je informatizácia

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pripomenul, že peniaze z plánu obnovy pôjdu aj do výstavby nových nemocníc, na reformu existujúcich nemocníc či na podporu dlhodobej zdravotnej starostlivosti. Za dôležité označil využitie nových a inovatívnych liekov na Slovensku. Okrem neho aj IT odborníci sú presvedčení, že v rámci reformy zdravotníctva je kľúčová aj informatizácia po vzore vyspelých krajín.

Ministerka pre informatizáciu Veronika Remišová vyzdvihla na konferencii dôležitosť digitalizácie, na ktorú pôjde z európskeho plánu obnovy viac ako 600 miliónov eur. Je presvedčená, že plán obnovy umožní skokový posun vpred, pričom informatizácia prinesie vyššiu životnú úroveň i kvalitu života.

Pre budúce generácie

Plán obnovy predstavuje podľa nej reformy nielen pre súčasné, ale aj budúce generácie, ktoré smerujú k sociálnej spravodlivosti, k rovnosti šancí i k vyrovnávaniu regionálnych rozdielov. Ministerstvo informatizácie urobilo hĺbkový audit IT projektov, pričom s cieľom ušetrenia desiatok miliónov eur navrhlo zrušenie piatich a prepracovanie ďalších 48 projektov.

„Roky 2022 a 2023 už nebudú rokmi, keď budeme musieť plávať so zaviazanými rukami, ale budú to roky, keď pôjdeme regulérnym tempom a začneme vidieť už aj výsledky,“ dodala Veronika Remišová. Na ITAPA vystúpili aj IT odborníci z organizácií ako napríklad Slovensko.Digital, IT Asociácie Slovenska či súkromných firiem.

Zlý stav zdravotníctva

Koronakríza podľa účastníkov podujatia odhalila, v akom zlom stave je slovenské zdravotníctvo. Aj preto tu na modernizáciu nemocníc či digitalizáciu systémov pôjde z plánu obnovy najväčšia čiastka, a to miliarda eur. Na konferencii sa otvorila aj debata ohľadom potreby konceptu Value Based Healthcare.

Vo vzťahu k nákladom sa pridaná hodnota zdravotnej služby stáva dôležitou pri financovaní zdravotnej starostlivosti. V krajinách, kde sa tento koncept presadil, začalo byť podľa odborníkov zdravotníctvo efektívnejšie a otvorenejšie pre inovácie.

Dôležitá je umelá inteligencia

Účastníci bratislavskej konferencie diskutovali aj o tom, ako sa môže Slovensko stať stredoeurópskym lídrom v digitálnych inováciách v sektore zdravotníctva. Dôležitým prvkom pritom je umelá inteligencia, ktorá má potenciál priniesť revolučné zmeny.

K tejto téme sa vyjadrili okrem iných Martina Antošová z Centra pre podporu vedy, výskumu a vývoja, Martin Kavec zo Siemens Healthineers či expertka na inovácie Dagmar Ceľuchová Bošanská z občianskeho združenia Futuristiq.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerVeronika RemišováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie ITAS IT Asociácia SlovenskaMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR