Kybernetické zločiny, na ktoré si dať pozor. Ako sa nestať ich obeťou?

Kybernetické zločiny, na ktoré si dať pozor. Ako sa nestať ich obeťou?
Zdroj foto: www.gettyimages.com

S pokrokom technológií sa rozvíja i vynaliezavosť hackerov. No napriek tomu Slováci nie sú stále dosť opatrní a v kybernetickej bezpečnosti sa vyzná  iba 15 percent. Aké kybernetické zločiny najčastejšie hrozia?

Podľa prieskumu, ktorý bol realizovaný pre spoločnosť Aliter Technologies, sa s útokom hackerov stretol už každý piaty obyvateľ Slovenska. Napriek tomu bezpečnosti stále nevenujeme dostatočnú pozornosť. Na aké kybernetické zločiny si dať najčastejšie pozor?

Škodlivé aplikácie, ktoré môžu obrať o peniaze

Nie všetky aplikácie, ktoré sťahujete do svojich mobilných telefónov sú bezpečné. Niektoré z nich dokážu od užívateľov podvodným spôsobom vymámiť peniaze, napríklad formou prísľubu rýchlej pôžičky bez akýchkoľvek dokladov.

Tieto pôžičky však môžu mať obrovské úroky, ktoré po čase nie je schopné splácať.  Takisto nebezpečným faktom je, že tieto aplikácie majú prístup k vašim údajom v telefóne a dokážu skopírovať zoznam kontaktov. Minulý rok zverejnil Avast  až 133 nebezpečných aplikácií, ktoré odhadom spolu mali až neuveriteľných 500 miliónov stiahnutí.

Ako sa nestať obeťou podvodnej aplikácie? V prvom rade nesťahujte do mobilu žiadne priame aplikácie, ktoré obchádzajú Obchod Play alebo App Store. V druhom rade je potrebné preveriť pred inštaláciou akejkoľvek aplikácie tri veci, a to vývojára aplikácie, recenzie a povolenia.

Falošné profily na sociálnych sieťach

Ďalšou obľúbenou oblasťou pôsobnosti kybernetických zločincov sú sociálne siete. V súčasnosti robíme veľa zdieľaní bez toho, aby sme skontrolovali nastavenia ochrany osobných údajov. Prečo je ochrana dôležitá? Napríklad niekto môže zmeniť vašu fotografiu na nevhodnú miniatúru videa.

Po kliknutí na odkaz sa môžete dostať na stránku, ktorá vyzerá presne ako prihlasovacia stránka na Facebooku. Po zadaní vášho mailu a hesla tak hacker získa vaše prihlasovacie údaje. Tieto informácie použije na to, aby zablokoval váš facebookový profil, potom môže okamžite osloviť vašich priateľov a požiadať ich o peniaze. Tu platí, neverte všetkému, čo na sociálnych sieťach vidíte a zlepšite ochranu svojich osobných údajov.

Pozor si dajte tiež na falošné facebookové profily. Tie hrozia najmä ľuďom, ktorí si hľadajú na sociálnych sieťach partnera. Vždy si preverte človeka, ktorého si pridávate medzi priateľov. Skúste o tejto osobe zistiť viac pomocou spätného vyhľadávania obrázkov. Napríklad môžete na tento účel využiť  vyhľadávací nástroj, ako je www.bing.com/visualsearch, ktorý po nahratí fotografie či zadaní URL adresy obrázka vyhľadá všetky podobné snímky.

Bezpečný nie je ani Google

Pred kybernetickými zločinmi nie je chránený ani najznámejší vyhľadávač Google. Preto pri vyhľadávaní  konkrétnych stránok treba byť opatrný, venovať pozornosť i najmenším detailom a neveriť všetkému, čo sa vám zobrazí na prvých pozíciách vyhľadávača.

Hackeri totiž prostredníctvom Black Hat SEO dokážu umiestniť svoju falošnú internetovú stránku na začiatok výsledkov vyhľadávania a získať tak vaše osobné údaje či prístup do vášho bankového účtu. Stať sa to môže veľmi rýchlo. Napríklad pri záväznej rezervácii hotela, kde zadávate číslo vašej bankomatovej karty a CVV/CVC kód.

Venujte preto pozornosť kybernetickej bezpečnosti a pri zadávaní svojich hesiel a chúlostivých údajov buďte dvojnásobne opatrní. Predídete tak mnohým komplikáciám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AvastFacebookGoogle