Pevný širokopásmový prístup k internetu využíva viac ľudí, ku koncu roku ich bolo zhruba 1,75 milióna

Internet, LAN kábel
Foto: ilustračné, Thinkstock

Pevný širokopásmový prístup k internetu (Broadband) na Slovensku využívalo ku koncu roku 2020 približne 1,75 milióna užívateľov, čo je medziročne viac zhruba o 8,8 %. Najviac využívaná technológia FTTH (fiber to the home) mala 405,7 tis. užívateľov pri náraste o 24,4 %.

Informoval o tom hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (regulačný úrad) Roman Vavro na základe údajov poskytnutých od operátorov.

Využívajú sa aj ďalšie technológie

Na druhom mieste z pohľadu využívania sa umiestnila technológia VDSL s 292,8 tis. užívateľov, čo bolo medziročne viac o 11,9 %. Na treťom mieste sú bezdrôtové technológie WiFi + FWA, ktoré využívalo 290 tis. užívateľov s medziročným poklesom o 1,7 %.

Na štvrtom mieste je technológia FTTB (fiber to the building), ktorú využívalo 217,5 tis. užívateľov s nárastom o 9,6 %. Na piatom mieste je technológia káblový modem (Docsis 3.0, 3.1), ktorú používalo 186,5 tis. užívateľov pri zvýšení o 14,3 %.

Na čele sa drží Slovak Telekom

„Pevný širokopásmový prístup k internetu na území Slovenskej republiky poskytovalo 729 telekomunikačných operátorov,“ uviedol Vavro.

Na čele poradia najväčších poskytovateľov podľa počtu užívateľov je spoločnosť Slovak Telekom, a.s., nasledujú spoločnosti Orange Slovensko, a.s., UPC Broadband Slovakia, s.r.o., ANTIK Telecom, s.r.o., Swan, a.s., Slovanet, a.s., O2 Slovakia, s.r.o., RadioLAN, spol. s r.o., DSI Data, a.s., a Satro, s.r.o.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Vavro
Firmy a inštitúcie O2Orange SlovenskoSlovak TelekomSWANUPC BROADBAND SLOVAKIAÚrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb