Porušujú Amazon a Google britský zákon? Firmy čelia vyšetrovaniu pre podvodné recenzie

Amazon google spolocnosti zakaz tovar.jpg
Amazon a Google čelia vyšetrovaniu pre podvodné recenzie. Foto: ilustračné, SITA - koláž WebNoviny.sk

Internetové firmy Amazon a Google čelia vo Veľkej Británii vyšetrovaniu pre podozrenie, že nie sú dostatočne aktívne v boji proti podvodným recenziám produktov a služieb, ktoré ponúkajú na svojich platformách.

Informoval o tom v piatok britský úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (CMA). Inštitúcia podľa svojho vyhlásenia otvorila formálne vyšetrovanie s cieľom zistiť, či obe spoločnosti neporušujú britský zákon na ochranu spotrebiteľov.

Vyšetrovanie začalo vlani

Úrad vlani oznámil, že začal vyšetrovať podvodné recenzie na niekoľkých veľkých internetových stránkach. Konkrétne firmy v tom čase nemenoval. Vzhľadom na obmedzenia vynútené pandémiou koronavírusu predaje cez internet minulý rok prudko posilnili.

„Obávame sa, že milióny ľudí nakupujúcich cez internet mohli byť zavádzaní, keď čítali podvodné recenzie a potom míňali peniaze na základe týchto odporúčaní,“ uviedol šéf úradu Andrea Coscelli.

Ako dodal, nie je férové, keď sa niektoré produkty a služby dostanú do popredia na základe falošných päťhviezdičkových recenzií, kým firmy dodržiavajúce zákony strácajú.

Obava z predbežného vyšetrovania

Amazon aj Google oznámili, že budú s britskými úradmi pri vyšetrovaní spolupracovať.

CMA uviedol, že na základe predbežného vyšetrovania, ktoré sa začalo minulý rok, má konkrétne obavy, či obe spoločnosti spravili dosť pre odhalenie falošných a zavádzajúcich recenzií a zabezpečili ich rýchle odstránenie zo svojich stránok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AmazonCMA Úrad pre hospodársku súťaž a trhyGoogle