Prečo nešiel Facebook? Masívny výpadok spôsobila chyba počas rutinnej údržby

WhatsApp, Facebook
Foto: ilustračné, SITA/AP

Niekoľkohodinový globálny výpadok sociálnej siete Facebook a platforiem Instagram a WhatsApp spôsobila chyba počas rutinnej údržby.

Neúmyselné poškodenie pripojenia

Viceprezident firmy Facebook pre infraštruktúru Santosh Janardhan v blogovom príspevku uviedol, že výpadok nevznikol v dôsledku „škodlivej aktivity, ale našej vlastnej chyby“.

Problém vznikol, keď technici robili svoju bežnú prácu na globálnej hlavnej sieti Facebooku – počítačoch, routeroch a softvéri v jeho dátových centrách po celom svete, ako aj na optických kábloch, ktoré ich spájajú.

„Počas jednej z týchto rutinných prác bol vydaný príkaz s úmyslom posúdiť dostupnosť hlavnej globálnej kapacity, ktorý neúmyselne zrušil všetky pripojenia k hlavnej sieti a efektívne globálne odpojil Facebook od dátových centier,“ vysvetlil Janardhan.

Prenik do hardvéru je náročný

Systémy Facebooku sú navrhnuté tak, aby takéto chyby zachytili. V tomto prípade však chyba v nástroji auditu zabránila riadne zastaviť príkaz, doplnil Janardhan. Zmena tiež spustila ďalší problém, ktorý situáciu ešte zhoršil, keď sa nedalo dostať k serverom Facebooku, hoci boli funkčné.

Technici sa pokúšali vyriešiť problém na mieste, ale pre ďalšie vrstvy zabezpečenia to chvíľu trvalo, povedal tiež Janardhan s tým, že dostať sa do hardvéru a routerov je náročné, rovnako ako upravovať ich. Po obnovení pripojenia sa služby vracali postupne, aby nevzniklo preťaženie systémov.

Masívny výpadok sa začal v pondelok okolo 17:00, pričom ani do jednej z troch spomenutých služieb, ktoré Facebook vlastní, sa nebolo možné dostať ani na webe ani prostredníctvom smartfónových aplikácií. Používatelia sa do nich začínali dostávať až okolo 23:00. Podľa webstránky Downdetector, ktorá sleduje výpadky, to bol vôbec najväčší výpadok, keď problémy hlásilo 10,6 milióna ľudí po celom svete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Santosh Janardhan
Firmy a inštitúcie FacebookInstagramWhatsApp