Prieskum: Každý tretí Slovák dohľadáva informácie na sociálnych sieťach, z obsahu sú najviac vydesené ženy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sociálne siete
Foto: ilustračné, /www.gettyimages.com

Viac ako 23 percent respondentov uviedlo, že ich prepadáva veľmi často alebo často strach po prečítaní statusu či vzhliadnutí videa na sociálnej sieti. Občas sa to deje u 37,4 percent opýtaných a vôbec u 39,2 percent.

Vyplýva to z telefonického prieskumu odboru prevencie kriminality (OPK) kancelárie ministra vnútra SR, na ktorom sa od 6. do 17. decembra 2021 zúčastnilo tisíc osôb starších ako 18 rokov.

Najviac sú vydesené ženy

Z nich má účet na sociálnej platforme takmer 89 percent. Výsledky prieskumu, ktorý sa uskutočnil v súlade s Koncepciou boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2024, poskytla Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

Pocit strachu podľa prieskumu prepadáva po prečítaní statusu alebo vzhliadnutí videa na sociálnej sieti často, veľmi často alebo občas 70 percent respondentiek, pričom u mužov je to 50,3 percenta. Najčastejšie išlo o ženy vo veku od 18 do 35 rokov, v priemere to bolo 80,6 percent zo žien v tejto vekovej kategórii.

Sociálne siete ako zdroj informácií

Na subjektívny pocit bezpečnosti a bezpečia majú podľa prieskumu najväčší vplyv príbuzní (52,9 percenta), ľudia z okolia (21,9 percent) a médiá (20 percent).

Viac ako deväť percent respondentov uviedlo, že na ich pocit bezpečnosti a bezpečia vplývajú sociálne siete. Zo sociálnych sieti pritom podľa prieskumu čerpá informácie 13,4 percenta respondentov. Išlo o tretiu najčastejšiu odpoveď v prieskume. Viac osôb však uviedlo, že informácie čerpá zo spravodajstva (40,1 percenta) a televízie (29,8 percenta).

Mužov znepokojujú viac politické rozhodnutia

V otvorenej otázke zameranej na subjekty, ktoré v respondentoch vzbudzovali strach, boli vo vyhodnotení odpovede opýtaných zaradené do siedmich kategórií.

„S prihliadnutím na pohlavie respondentov, v mužoch častejšie ako v ženách vzbudzujú strach a pocit nebezpečenstva politické, zdravotné a ekonomické otázky, zatiaľ čo v ženách častejšie ako v mužoch vzbudzujú strach a pocit nebezpečenstva kriminalita, médiá, spoločenské otázky a ich subjektívne vnímanie,“ konštatoval prieskum.

Vulgarizmy a pokrikovanie na ulici

Pocit strachu a nebezpečenstva vzbudzovali celkovo u respondentov najviac politické otázky (27,6 percenta), išlo najmä o témy týkajúce sa slovenskej a svetovej politiky, klimatických zmien, stavu školstva, extrémizmu či vojny.

Kategória ľudia a spoločenské otázky, kde sa zaradilo napríklad správanie ľudí (vulgarizmy a pokrikovanie na ulici), bezdomovectvo či Rómovia, vzbudzovala strach u 25,3 percenta opýtaných. Otázky týkajúce sa kriminality vzbudzovali strach u 23,4 percenta opýtaných.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michaela Paulenová
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR