Slovensko reaguje na používanie technológií a online služby, od budúceho roka budeme mať nový zákon o elektronických komunikáciách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
počítač
Foto: Ilustračné, pixabay.com

Vláda v stredu schválila s pripomienkou návrh nového zákona o elektronických komunikáciách, ktorý najmä preberá európsku smernicu z 11. decembra 2018, ustanovujúcu Európsky kódex elektronických komunikácií.

Návrh z dielne Ministerstva dopravy a výstavby SR má od 1. februára 2022 nahradiť súčasný zákon o elektronických komunikáciách z roku 2011.

Prístup k vysokokapacitným sieťam

Smernica je súčasťou Stratégie pre jednotný digitálny trh v Európe, reaguje na vývoj a zmeny na trhu elektronických komunikácií v dôsledku zavádzania a používania nových technológií, nárastu dopytu po online službách a potreby rozšírenia pripojenia k vysokorýchlostnému internetu pre čo najväčší okruh užívateľov.

Účelom návrhu zákona podľa rezortu dopravy je zabezpečiť v čo najväčšej miere prístup k vysokokapacitným sieťam a ich využívanie všetkými občanmi a podnikateľskými subjektmi za primeranú cenu, pri zachovaní možnosti výberu.

Tri hlavné ciele

Ďalej účinnú a spravodlivú hospodársku súťaž, ako aj inovácie, efektívne využívanie frekvenčného spektra, uplatňovanie spoločných pravidiel v Európskej únii a predvídateľných regulačných prístupov. Tromi hlavnými cieľmi ostávajú podpora hospodárskej súťaže, rozvoj vnútorného trhu a ochrana záujmov koncových užívateľov.

„Návrh zákona vytvára predpoklady pre rozvoj hospodárskej súťaže prostredníctvom efektívnej miery investovania do novej a existujúcej infraštruktúry, podporeného reguláciou potrebnou na dosiahnutie účinnej hospodárskej súťaže v maloobchodných službách,“ vyplýva z predkladacej správy k návrhu zákona. Rozsah paralelnej infraštruktúry má umožniť investorom dosahovať primeranú návratnosť investícií.

Chrániť treba hospodársku súťaž

„Je preto dôležité podporovať trvalo udržateľné investície do rozvoja nových sietí, chrániť hospodársku súťaž, zohľadňujúc skutočnosť, že slabé miesta a bariéry vstupu zostávajú na úrovni infraštruktúry, a zlepšovať možnosti výberu pre spotrebiteľov prostredníctvom predvídateľnej a konzistentnej regulácie,“ uviedol predkladateľ.

Návrh zákona zároveň upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov a podnikateľských subjektov v sektore elektronických komunikácií, ako aj kompetencie orgánov štátu v tejto oblasti, ktorými sú Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb a Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRÚrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služiebVláda SR