SoundCloud a úrady zakročili voči extrémistickému obsahu a vymazali stovky nebezpečných súborov

Mobil, hudba, slúchadlá,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úrady v šiestich európskych krajinách spolupracovali so streamovacou službou SoundCloud na odhalení a vymazaní stoviek súborov obsahujúcich extrémistickú propagandu.

Informovala o tom v piatok agentúra Európskej únie (EÚ) pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva Europol s tým, že iniciatíva prišla od nemeckej spolkovej polície a Referenčnej jednotky EÚ pre internet. Zapojili sa aj orgány v Dánsku, Maďarsku, Portugalsku, Španielsku a Veľkej Británii.

Europol uviedol, že úrady „odhalili a pomohli spoločnosti vypátrať nezákonne nahranú džihádistickú, pravicovú teroristickú a násilnú extrémistickú propagandu“. Za nelegálne označili zhruba 1 100 profilov a audionahrávok, ktoré SoundCloud následne zmazal pre porušenie podmienok používania.

Obsah, ktorý bol označený, zahŕňal džihádistické skandovanie v niekoľkých jazykoch a audionahrávky propagujúce pravicové extrémistické skupiny, pričom niektorý materiál mal niekoľko tisíc vypočutí. Nemecké úrady uviedli, že súbory označili medzi 5. a 13. májom.

Akcia bola podľa Europolu súčasťou existujúceho partnerstva medzi agentúrou, SoundCloudom a orgánmi činnými v trestnom konaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EuropolEurópska únia