Slovensko si v hodnotení daňového zaťaženia pohoršilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, mena
Foto: Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher

Štúdia Paying Taxes 2012 meria všetky dane a odvody, ktoré je v príslušnom roku povinný platiť stredný podnik. Firmy PwC vytvárajú sieť spoločností v 158 krajinách s takmer 169 000 pracovníkmi. PwC poskytuje audítorské, daňové a poradenské služby.

BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko kleslo v rebríčku hodnotenia celkového daňového a odvodového zaťaženia.

Aktuálne mu v rebríčku spoločnosti PwC v hodnotení celkovej daňovej sadzby patrí 135. priečka zo 183 hodnotených krajín. V predchádzajúcom rebríčku pritom Slovensko obsadilo 131. miesto.

“Slovensko v rebríčku štúdie na rok 2012 kleslo, pretože ostatné krajiny toho pri reforme svojich daňových systémov stihli urobiť viac než my,“ odôvodňuje posun v rebríčku Country Managing Partner PwC Slovensko Todd Bradshaw.

Viac ako 73 % krajín hodnotených v štúdii má tak nižšiu celkovú daňovú sadzbu než Slovensko, a to najmä kvôli tomu, že Slovensko má vysoké daňové sadzby na prácu, teda odvody na sociálne zabezpečenie. „Toto sa bohužiaľ v blízkom čase nezmení, pretože navrhovaná odvodová reforma sa neuskutoční,“ dodáva Todd Bradshaw. V hodnotení jednoduchosti platenia daní obsadilo Slovensko 129. priečku, pričom v predchádzajúcom rebríčku mu patrilo 122. miesto. Mierne sa v medziročnom porovnaní znížil čas potrebný na splnenie daňovej povinnosti, a to zo 103 na 100 hodín.

Vlády pokračujú v reformách

Zo správy vydanej Svetovou bankou, Medzinárodnou finančnou korporáciou (IFC) a PwC ďalej vyplýva, že vlády jednotlivých krajín pokračujú v reformách svojich daňových systémov. V 123 krajinách sveta boli totiž od roku 2006 zavedené významné zmeny zamerané na zníženie daňovej záťaže pre malé a stredné podniky a na zmiernenie dopadov globálnej ekonomickej krízy. „Podľa zistení poklesla celková sadzba dane od roku 2006 o 8,5 percentuálneho bodu, čo je viac než jeden percentuálny bod ročne. Počas tohto obdobia sa znížil celkový čas potrebný na splnenie daňových povinností o viacej než jeden deň ročne, 54 hodín, a počet platieb sa znížil o päť,“ informuje PwC.

Z celosvetového hľadiska tak predstavuje priemerná celková sadzba dane pre malé a stredné podniky 44,8 % z ich obchodného zisku. Podniky v priemere venujú 277 hodín činnostiam súvisiacim s dodržaním daňových predpisov a uskutočnia priemerne 28,5 platieb ročne.

Jednoduchší systém platenia

Partizánske rieši daňový úrad a hasičskú stanicu
Foto: SITA/Martin Havran

Podľa štúdie Paying Taxes bol pritom od júna 2010 do mája 2011 v 33 krajinách zavedený jednoduchší systém platenia daní a boli zaznamenané nižšie náklady spojené s platením daní.

Najčastejšie spočívala reforma v zavedení online systému, čím sa uľahčilo plnenie daňovej povinnosti. „Elektronické podávanie daňových priznaní a platieb znižuje množstvo papierovej práce, umožňuje venovať viac úsilia cieleným a rizikovo zameraným previerkam konkrétnych právnych predpisov a napomáha eliminovať korupciu,“ uvádza spoločnosť PwC.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať