Výberom správneho matraca ulahodíte vášmu zdraviu

Bez názvu
Matrac Revaro Premio Foto: kika Nábytok

BRATISLAVA 19. septembra (WBN/PR) – Kvalita spánku je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich naše fyzické i psychické zdravie a aj samotný deň. Preto je dôležité eliminovať všetky nežiaduce vplyvy, aby sa telo mohlo maximálne sústrediť na svoju regeneráciu. A kvalitným matracom mu v tom iba pomôžete!

Človek prespí až tretinu svojho života. A to, ako v noci spíme, tak sa cítime aj počas dňa. Netreba preto brať investíciu do kvalitného spánku na ľahkú váhu, veď ide o zdravie, kde sa neoplatí šetriť. Zdravý spánok docielime najmä dobre zvoleným matracom, ktorý poskytuje anatomicky správnu oporu tela. To v jednoduchosti znamená, že pri spánku by chrbtica mala byť vo všetkých polohách podopieraná v prirodzene vyvinutom tvare. Matrac teda musí kopírovať telo spiaceho človeka, nie naopak.

Pri bežnom spôsobe spania na boku by sa mal matrac prispôsobiť predovšetkým v oblasti bokov a ramien tak, aby chrbtica bola v tvare priamky. Vtedy je svalstvo okolo chrbtice uvoľnené, správne prekrvené a schopné regenerácie. Zároveň dostanú priestor k roztiahnutiu tiež platničky, čo je dôležité pre príjem živín. Kvalitný matrac eliminuje nežiaduce tlaky v oblastiach kĺbov predovšetkým bedrového a ramenného. Dané partie tela sú ponorené do matraca, krvný obeh je tým pádom úplne priechodný a spánok hlboký a intenzívny.

Výber správneho matraca je naozaj dôležitý

Je viacero vlastností, ktoré je potrebné zhodnotiť pri výbere toho správneho matraca. Jeho tvrdosť patrí medzi najdôležitejšie faktory pri voľbe. Poloha pri spánku, hmotnosť človeka i vek sú ďalšie atribúty, ktoré je potrebné zohľadniť. Veľmi podstatným parametrom pri výbere správneho matraca sú jeho antialergénne vlastnosti. Pre dosiahnutie týchto vlastností je najpodstatnejšie udržať v matraci suchú klímu, ktorá neposkytuje baktériám živnú pôdu a podmienky príhodné k ich prežitiu a rozmnožovaniu. Správny matrac musí mať priedušné jadro aj poťahovú látku. Modernejšie z nich dokážu svojou úpravou výskyt nežiaducich mikroorganizmov do veľkej miery eliminovať. „V súčasnej dobe je na trhu veľké množstvo typov matracov rôzneho materiálového zloženia. Pre lepšiu orientáciu je dobré poradiť sa s odborníkom. Veľkou výhodou rozsiahleho matracového štúdia napríklad v predajniach kika je fakt , že si každý zákazník môže prakticky vyskúšať , ktorá matrac mu vyhovuje najviac . Podrobné informácie u nás zákazníci získajú aj vďaka profesionálnym predajcom , ktorí sú vždy pripravení s výberom nielen poradiť , ale tiež odporučiť najvhodnejší matrac presne podľa špecifických potrieb a požiadaviek zákazníka„, hovorí špecialista v oblasti matracov Jakub Neumann , product manager Kika Nábytok.

Typy matracov, špecifické materiály a ich vlastnosti

Matrac zo studenej HR peny

Jedná sa o pokrokový stupeň už dobre známeho a užívateľsky obľúbeného materiálu, ktorý disponuje dobrou elasticitou aj pri vyššej objemovej hustote a z toho tiež vyplývajúca dlhšia životnosť . Vďaka otvorenejšej bunkovej štruktúre má HR pena dobrú priedušnosť. Matrace spĺňajú všetky požiadavky na kvalitné spanie a v kombinácii s vhodným roštom aj na zvýšenú záťaž. Vďaka svojej priedušnosti je matrac vhodný aj pre alergikov.

Matrace z viscoelastickej peny

Tento materiál ľudia poznajú napríklad aj pod označením lenivá pena alebo pamäťová pena. Ide o materiál, ktorý vyniká schopnosťou kopírovať telo tak, že ho takmer obtečie. Pena reaguje nielen na tlak, ale tiež aj na pôsobenie tepla. Tam, kde je matrac zahrievaný, mäkne a telu žiaducim spôsobom ustúpi. A práve v miestach najväčšieho tlaku, v bokoch a ramenách sa teplo kumuluje, na čo matrac reaguje tak, že tlak absorbuje a poskytne tak užívateľovi absolútny komfort. Je to matrac pre trvalé spanie s maximálnymi nárokmi na ortopedické vlastnosti a celkový komfort ležania. Veľmi vhodná je kombinácia studenej peny a visco peny ako napríklad u matraca „Luxura“, ktorý nájdete v sortimente spoločnosti kika Nábytok.

Bez názvu
Foto: kika Nábytok

Matrace z peny CELLPUR

Svetová novinka CELLPUR predstavuje začiatok úplne novej éry v penách najmä pre svoju dokonalú vyváženosť hygieny a komfortu. Vôbec po prvýkrát sa podarilo zabudovať do vysokoelastickej peny prášok Tencel s jeho unikátnymi vlastnosťami. Konkrétne ide o celulózu v práškovej forme, ktorá vďaka svojej mikroštruktúre pohlcuje vlhkosť vznikajúcu počas spánku, ktorú následne zase rýchlo odvádza . Vzniknuté prostredie je teda vysoko nepriaznivé pre existenciu roztočov a tým pádom antialergické.

Bez názvu
Foto: kika Nábytok

Matrace z Bio peny

Najnovšie trendy ochrany životného prostredia a využívanie obnoviteľných zdrojov sa premietajú aj do vývoja pien pre výrobu matracov. Ropné deriváty sú v týchto materiáloch nahradené prírodnými olejmi, ktoré s ďalšími pridanými aditívami zlepšujú aj ich mechanické vlastnosti, elasticitu a tvarovú stálosť. Matrac z Bio peny sú určené pre kvalitné každodenné spanie a spĺňajú aj nároky na extrémnu záťaž ako napríklad u matraca Greenflex, ktorý znesie ortopedickú záťaž až 150kg.

Bez názvu
Foto: kika Nábytok

Matrac PureAir

Pena Calipore bola špeciálne vyvinutá pre vyšší priechod vzduchu a lepšie odvetrávanie matraca. V kombinácii s taštičkovými pružinami zaistí matrac Pure Air dokonalé prevzdušnenie a ideálny komfort ležania.

Bez názvu
Foto: kika Nábytok

Matrace z HRC peny

HRC je vysoko elastická pena s revolučnou stálosťou všetkých parametrov aj pri zmenách klímy. Vlhkosť a teplo produkované ľudským telom narušujú vlastnosti niektorých štandardných pien, čo má kritický vplyv na funkčnosť matracu. Štruktúrovaný mix buniek peny HRC vplyvom vlhkosti, teploty a tlaku naopak odoláva.

Matrac Tempur

Tempur je viskoelastický materiál s otvorenou bunkovou štruktúrou, ktorý zmierňuje tlak a je citlivý na teplotu. Materiál sa dokonale prispôsobí ľudskému telu, miliardy otvorených buniek sa jemne pohybujú okolo vášho tela, čím vám bez spätného tlaku poskytnú kompletnú podporu tam, kde ju potrebujete. Tempur je mäkký tam, kde ho chcete mať mäkký, a tvrdý tam, kde ho potrebujete mať tvrdý. Táto technológia perfektne odstraňuje bolestivé tlakové body a minimalizuje potrebu tela obracať sa a hľadať pohodlnú, bezbolestnú polohu pre spánok. Akonáhle sa ale ráno zdvihnete, autentický materiál Tempur sa sám vráti do pôvodného stavu. Výrobky Tempur sú navyše ošetrené tak, aby boli odolné voči roztočom a iným domácim alergénom.

Aká je životnosť matraca?

Ako dlho vám bude matrac slúžiť, záleží na mnohých okolnostiach, ktoré sa môžu v jednotlivých prípadoch líšiť. Životnosť matraca ovplyvňuje váha človeka, použitý podklad/rošt, potivosť, klimatické podmienky v miestnosti a ďalšie. Všeobecne však platí, že aj pri najlepšej starostlivosti je hygiena matraca nevyhovujúca po siedmich až ôsmich rokoch. Je nutné si uvedomiť, že posteľ je len dizajnovou záležitosťou a kvalitu spánku určujú práve matrace.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom