Výbor o kauze VSS nerokoval, Kaliňák bol na pohrebe

Posledná rozlúčka s Petrom Šperkom
Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák (v popredí) počas poslednej rozlúčky s horolezcom Petrom Šperkom, ktorý zahynul pri teroristickom útoku v Pakistane. Vysoké Tatry, Horný Smokovec, 2. júl 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Parlamentný branno-bezpečnostný výbor sa v utorok nezaoberal podozrivým postupom polície pri vyšetrovaní úniku utajovaných skutočností z vojenských spravodajských služieb.

Minister vnútra Robert Kaliňák totiž na rokovanie výboru neprišiel a poslanci vládneho Smeru-SD program rokovania výboru neschválili. „Minister sa z rokovania pre zaneprázdnenosť ospravedlnil,“ povedal pre agentúru SITA predseda výboru Jaroslav Baška (Smer-SD).

Zároveň upozornil, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry zakázal informovať o tomto prípade, ktorý sa týka takzvanej kauzy Vojenského spravodajstva. „Takže bez súhlasu prokurátora sa nemáme o čom baviť,“ konštatoval. Baška je pripravený opätovne zvolať výbor, ak o to jeho opoziční členovia opätovne požiadajú.

Poslanci nemôžu vyšetrovať

Kaliňák bol na pohrebe zavraždeného horolezca

Minister vnútra Robert Kaliňák v utorok neprišiel na rokovanie parlamentného branno-bezpečnostného výboru, pretože bol na pohrebe člena Horskej záchrannej služby Petra Šperku v Hornom Smokovci, ktorého zavraždili teroristi v Pakistane.

„Niektorí členovia branno-bezpečnostného výboru si nevšimli, že dnes sa podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák plánované zúčastnil na štátnom pohrebe člena Horskej záchrannej služby Petra Šperku v Hornom Smokovci, ktorého zavraždili teroristi v Pakistane. Z branno-bezpečnostného výboru sa riadne ospravedlnil. Navyše prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry rozhodol, že o prípadoch týkajúcich sa vojenského spravodajstva, bude výlučne informovať Špeciálna prokuratúra,“ napísala v stanovisku Lucia Garajová z ministerstva vnútra.

Podľa Bašku zbytočne sa veľa okolo celej kauzy hovorí, pretože, ak sa niečo nekalé v minulosti udialo vo Vojenskom spravodajstve, sú na to orgány činné v trestnom konaní a v tomto prípade Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý dozoruje prípad možného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby.

„Poslanci o tom nemôžu rozhodovať, riešiť, šetriť. Na to sú orgány činné v trestnom konaní. Posledný mesiac a pol sa zbytočne veľa hovorilo. Preto je to tajná služba, lebo je tajná,“ zdôraznil.

Keď polícia vyšetrí pochybenia z minulosti, Smer-SD podľa Bašku nemá s tým problém. „Padni komu padni,“ vyhlásil. To, že polícia predviedla na výsluch novinára je podľa Bašku normálne, pretože sú to občania SR. Upozornil, že polícia voláva aj politikov.

Kaliňák sa podľa Lipšica bojí

Nová väčšina Dohoda
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podľa poslanca NR SR Daniela Lipšica existuje vážne podozrenie, že polícia zneužila svoje postavenie. „Niekoľko hodín pred výsluchom vyťažovala novinárku, vyhrážala sa jej, alebo naznačovala, či jej to stojí za to, keď má dieťa. To sú praktiky, ktoré tu už dávno nemali byť. To je svinstvo,“ vyhlásil.

To, že sa minister vnútra bojí a neprišiel na výbor vec vysvetliť, považuje Lipšic za stratu súdnosti.

„Mám vážne podozrenie. V tejto krajine bol sledovaný po rokoch novinár, nie dôstojník spravodajskej služby. Kaliňák vyskakoval tri metre vysoko pred rokom a pol, keď bola kauza Ľubomíra Galka, keď bol odpočúvaný novinár a Kaliňák. Teraz bol sledovaný novinár len preto, že písal o podozreniach z vykrádania Vojenského spravodajstva a Kaliňák nemá ani toľko odvahy, aby prišiel na výbor,“ povedal s tým, že je to smutné svedectvo, keď minister vnútra a obrany sú najzbabelejší členovia vlády.

Smer zvolil zametanie pod koberec

Vládna strana sa podľa poslanca NR SR Richarda Vašečku bojí. „Zvolili radšej zametanie pod koberec, ako vysvetlenie. Vyhodnotili to, že menšie škody im to urobí, keď nepríde a zahrali to cynicky pod koberec. Je to vec, za ktorú sa mali ospravedlniť a vyvodiť dôsledky,“ konštatoval.

Redaktorka Hospodárskych novín Martina Ruttkayová Tvardzíková išla v júni na policajné prezídium odovzdať časť tajných materiálov, týkajúcich sa tunelovania Vojenského spravodajstva, ktoré dostala. Podľa denníka Sme namiesto formálneho úkonu, ktorý by mal trvať pár minút, ju vraj čakal prísny výsluch, počas ktorého na ňu policajti tlačili, aby im vyzradila, kto jej materiál dal. „Jeden z nich sa opýtal, či mi ako matke dieťaťa stojí za to stretávať sa s osobou, ako je Roman M. Keď som sa opýtala, ako to myslí, povedal, že M. je predsa trestne stíhaný,“ opísala výsluch denníku Sme.

Novinárske odporučili, nech sa prípadu nevenuje

Policajti podľa Sme zobrali Ruttkayovej Tvardzíkovej odtlačky prstov aj DNA na porovnanie s obálkou, v ktorej im dokument odovzdala. Z výsluchu podľa nej vyplynulo, že policajti sledovali Romana M., vedeli kedy, na akom aute sa s ním stretla, kedy s ním telefonovala. Žiadali od nej e-mailovú komunikáciu s ním a keď im ju odmietla dať, povedali, že si ju zoženú príkazom. „Každého, kto niečo vie, chcú zastrašiť,“ opísala denníku Sme.

V utorok jej tiež podľa jej slov policajný prezident Tibor Gašpar odporučil, aby sa prípadu už nevenovala. „Povedal som jej, že vo veci, kde je zainteresovaná ako svedok, by bolo vhodnejšie, aby noviny poverili niektorého z jej kolegov. V druhej časti, ktorá sa týka podozrení z tunelovania, jej poskytujeme informácie ako všetkým ostatným,“ povedal pre Sme Gašpar.

Naposledy boli novinári sledovaní v časoch Mečiara a Lexu

Zvolanie rokovania branno-bezpečnostného výboru je podľa nezaradeného poslanca NR SR Daniela Lipšica v termíne pohrebu tragicky zosnulých horolezcov zneuctením obetí tragédie.

Ako povedal Lipšic v utorok novinárom, predseda výboru Jaroslav Baška mohol rokovanie posunúť na kedykoľvek, napriek tomu to neurobil, ale nechal ho v termíne, keď minister vnútra nemohol prísť, lebo bol na pohrebe.

„Považujem to za prejav zbabelosti a neúcty,“ zdôraznil. Podľa neho opoziční poslanci prídu na rokovanie výboru v ktoromkoľvek termíne, ktorý určí minister vnútra.

Lipšic má podozrenie, že bol vyvíjaný nátlak na novinárku nie v rámci výsluchu, ale pred ním. „Otázky, ktoré jej dávali, dávala naposledy ŠtB. To nie je štandardné vyťažovanie. Nevyšetrujú sa podozrenia z tunelovania vojenského spravodajstva, ale preverujú sa informácie, čo, kto, kedy vyniesol,“ konštatoval s tým, že vláde neprekáža obsah tunelovania vojenského spravodajstva, ale zastrašuje tých, čo o tom hovoria, čo o tom píšu.

„Minister vnútra nedlží vysvetlenie opozícii, ale občanom. Vysvetlenie, že ako je možné, že novinárka je zastrašovaná a podľa mojich informácií aj sledovaná, že si plní svoju prácu. Naposledy boli novinári sledovaní v časoch Vladimíra Mečiara a šéfovania Ivana Lexu Slovenskej informačnej službe,“ vyhlásil Lipšic. Smer dal podľa Lipšica termínom rokovania výboru facku nie opozícii, ale ľuďom, ktorí si nemôžu byť istí, že ak vláde bude prihárať, nebudú zastrašovaní a sledovaní len za to, že si plnia svoje profesijné povinnosti.

Podľa poslanca NR SR Richarda Vašečku (OĽaNO) namiesto toho, aby sa Kaliňák prišiel zodpovedať, poslanci za Smer-SD si vybrali hanbu a bolo to na nich vidieť. „Oni sa hanbili. Dostali stranícky pokyn, že to musia utopiť. Radšej budú mať hanbu, ako zodpovedať nepríjemné otázky,“ povedal. Podpredseda SDKÚ-DS Martin Fedor upozornil, že poslanci za Smer si posledný čas zvykajú riešiť problémy neúčasťou alebo nehlasovaním.

Policajným útokom na novinárku bol podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka vyslaný zlý signál, že Slovensko prestáva byť slobodnou krajinou. „Smeráci zbabelým spôsobom blokujú výbory a rokovanie NR SR, čím nám bránia v práci. Bránia nám, aby sme sa pýtali. Treba zvážiť podanie na medzinárodné organizácie,“ uviedol. Slovensko podľa neho nie je v EÚ preto, aby čerpalo eurofondy a Smeráci ich rozkrádali. „Sme v únii preto, aby občanom boli garantované základné ľudské práva a slobody,“ dodal Galko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicJaroslav BaškaMartin FedorRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie VSS Vojenská spravodajská služba