Výbor pre euroval bližšie k realite, pozdáva sa i premiérovi

Fico robert
Premiér Fico pochválil ministra Boreca. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico podporuje posilňovanie pozície Národnej rady SR a jej výborov. Podľa premiéra je totiž potrebné slovenskému parlamentu prinavrátiť meno, ktoré parlamentu ako takému patrí.

Robert Fico zároveň v stredu na rokovaní výboru pre európske záležitosti opozičnej SaS odkázal, že ak má záujem o zriadenie nového výboru pri NR SR, v ktorom by sa prerokúvali postoje Slovenska v rámci fungovania trvalého eurovalu, tak má urobiť príslušné kroky.

„Ak je takáto chuť, tak si sadnite s vládnymi poslancami, hovorte o tom, dôjdite k nejakému záveru,“ uviedol v reakcii na požiadavku liberálov Fico.

Premiér odmieta dehonestovanie poslancov

NRSR
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Cestu znižovania statusu poslanca, na ktorú sa Slovensko vydalo, považuje pritom Robert Fico za nebezpečnú pre celý slovenský politický systém.

„Robte niečo, aby sa parlamentu vrátilo meno, ktoré parlamentu ako takému patrí. Je mi to ľúto porovnať, ale napríklad v rokoch 1992 – 94, keď som bol prvýkrát poslancom Národnej rady, mala Národná rada päťdesiatkrát väčší kredit ako má teraz a sami sme sa dali na takúto cestu, a to ja považujem za veľmi nesprávne,“ apeloval na poslancov Robert Fico.

Znižovanie statusu poslanca Národnej rady SR považuje premiér za smrteľne nebezpečnú cestu pre slovenský politický systém.

„Preto, aby sme posilnili postavenie parlamentu a individuálnych poslancov Národnej rady, ja som za to, aby sa posilňovali pozície Národnej rady aj výborov, ale dochádzajte s iniciatívami vy, nechcite, aby teraz vláda ponúkala nejaké riešenia,“ odkázal poslancom Robert Fico.

Eurovýbor chceli prví liberáli

Predvolebná kampaň strany SaS v Žiline
Foto: SITA/Lukáš Macek

Požiadavku na vytvorenie nového výboru pri NR SR, v ktorom by sa prerokúvali postoje Slovenska v rámci fungovania trvalého eurovalu, predstavili poslanci opozičnej SaS na utorňajšej tlačovej konferencii.

„SaS je pripravená rokovať s ministrom financií Petrom Kažimírom, aby vznikol na pôde Národnej rady SR špeciálny výbor pre Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM),“ povedal šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.

Liberáli podľa neho nežiadajú nič nezvyčajné. Podobný výbor totiž vznikol aj pri rakúskom parlamente a v Nemecku má agendu eurovalu na starosti výbor pre financie.

Ministerstvo financií však uviedlo, že s požiadavkou na zriadenie takéhoto výboru sa poslanci SaS neobracajú na dobrú adresu.

„Otázka kreovania nových výborov v rámci Národnej rady SR nie je v kompetencii Ministerstva financií SR ale poslancov parlamentu. Pán Kollár ako poslanec môže podať takýto návrh,“ odkázal poradca ministra financií Radko Kuruc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef KollárRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita