Výbor sa k Mamojkovej novele nevyjadril

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatiana Rosová
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) – Školský parlamentný výbor sa dnes k novele vysokoškolského zákona z dielne Mojmíra Mamojku (Smer-SD) opäť nevyjadril. Rovnako ako v utorok prišlo na zasadnutie málo poslancov, preto neboli uznášaniaschopní. Ospravedlnili sa šiesti z jedenástich poslancov. Za koalíciu boli prítomní Dušan Galis (Smer-SD), Oľga Nachtmannová (Smer-SD), Valentín Švidroň (SNS) a za opozíciu Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) a Martin Fronc (KDH). Do marcovej schôdze Národnej rady SR tak školský výbor k novele nestihne zaujať stanovisko a predložiť pozmeňovacie návrhy. „Pred schôdzou sa zídeme ešte 2. marca, ale bude to už zasadnutie gestorského výboru, to znamená, že obsahom nášho rokovania budú stanoviská a pozmeňujúce návrhy, ktoré zazneli v iných výboroch, ktoré sa zaoberali zákonmi v našej gescii,“ uviedla pre agentúru SITA jeho šéfka Tatiana Rosová (SDKÚ-DS).

Podľa Rosovej neprítomnosť poslancov na zasadnutí výboru nevyjadruje ich postoj k predloženej novele, aj keď to tak môže vyzerať. „Tí, ktorí nebudú na kandidátkach, pravdepodobne strácajú záujem o prácu na sklonku volebného obdobia,“ naznačila Rosová. Avšak dodala, že neprítomní boli aj kolegovia, ktorí mali overiteľné zdravotné dôvody.

Ak prejde Mamojkova novela, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania a rozhodovať o nej budú v marci, nič tragické sa podľa Rosovej nestane. Myslí si, že ustanovenia predkladaného zákona nie sú tak zásadné ako sa o nich hovorí. Skôr by sa malo diskutovať o iných problémoch škôl, ktorých dôsledkom sú aj obavy a kritika návrhu zo strany rektorov. „Nemyslím si, že príčinou tých obáv sú práve tieto zmeny, ktoré navrhuje poslanec Mamojka. To už je len dôsledok najmä toho, že vysoké školy nevyužívajú všetky nástroje vedenia na zvyšovanie kvality,“ konštatovala Rosová.

Za posunutie novely vysokoškolského zákona do druhého čítania hlasovalo 112 zo 136 prítomných poslancov, okrem Smeru-SD, ĽS-HZDS, SDKÚ-DS, KDH a SMK ju paradoxne podporili aj piati zákonodarcovia za SNS. Mojmír Mamojka (Smer-SD) žiada posunúť vek garantov študijných programov o päť rokov vyššie. Legislatívnou úpravou chce vyriešiť nedostatok odborných garantov študijných programov. Poslanec zároveň presadzuje, aby odborné vysoké školy mohli vzdelávať aj vo vyššom ako bakalárskom stupni.

Podľa ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) Mamojkov návrh ruší základný kameň vysokoškolskej reformy smerujúci k skvalitneniu vysokého školstva. Kritizoval, že ak by prešiel, komplexná akreditácia by stratila význam. Dvadsaťsedem vysokých škôl po akreditácii by bolo po zmene akreditačného kritéria (vek profesorov) v nevýhode oproti šiestim súkromným vysokým školám, ktoré akreditácia ešte len čaká. Mamojka preto posunul účinnosť zákona na október, vďaka čomu bude môcť ministerstvo akreditovať aj zvyšných šesť súkromných vysokých škôl podľa starých pravidiel.

Podporu Mamojkovmu zákonu už avizovala Ľudová strana – HZDS. Koaličná SNS pritom vytkla Smeru-SD a HZDS, že hlasovaním za Mamojkovu novelu porušili koaličnú dohodu. Štrnásť členov Slovenskej rektorskej konferencie poslalo poslancom Národnej rady SR otvorený list, v ktorom ich žiadajú, aby zvážili hlasovanie za novelu. „Myslíme si, že niektoré dôsledky a dôležité súvislosti neboli poslancom známe,“ uviedol rektor Univerzity Komenského v Bratislave František Gahér. Rektori sú presvedčení, že prijatím novely by sa znížila kvalita vysokoškolského vzdelávania. Viacerí odborníci tvrdia, že po prijatí Mamojkovho zákona by nastal chaos.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František GahérJán MikolajMojmír MamojkaTatiana Rosová