Vybrali prvých 200 obcí pre protipovodňové projekty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ENVIRO: Slatinka
Domy na severnom brehu rieky Slatina (na snímke z 15. januára 2010). Bývalá dedina niekoľko kilometrov východne od Zvolena, dnes časť obce Zvolenská Slatina (okr. Zvolen), sa má dostať pod hladinu Vodného diela Slatinka, ktorého vybudovanie sa plánuje už od 50-tych rokov 20. storočia. Väčšina pôvodného obyvateľstva sa dávno odsťahovala do poskytnutých náhradných domov, množstvo obydlí je po troch desaťročiach stavebnej uzávery spustnutých, no mnohé sú zase obnovované chalupármi. Stálych obyvateľov žije v Slatinke iba niekoľko. Projekt vodného d Foto: SITA

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Zoznam 200 obcí, ktoré sú zaradené do prvého realizačného projektu prevencie pred povodňami, je už na internetovej stránke vlády.

Do prvej fázy projektu Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny ich vybrali spomedzi 833 miest a obcí z celého Slovenska, ktoré sa prihlásili. Vyberalo sa podľa štyroch kritérií, konkrétne podľa miery povodňových rizík, početnosti povodňových situácií, lokalizácie obce v hornej časti povodí a úrovne evidovanej nezamestnanosti.

Spomínaných 200 obcí získalo najvyššie bodové hodnotenie, teda aj najvyššiu prioritu uskutočniť projekty prevencie pred povodňami. Obce, v ktorých to bude v roku 2011, už Úrad vlády SR informoval a zároveň ich pozval na prvé pracovné stretnutie, ktoré bude v nedeľu v obci Nižný Slavkov za účasti premiérky Ivety Radičovej.

Vytvorí sa takmer 4500 pracovných miest

Vláda schválila prvý realizačný projekt Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny 9. marca 2011. Projekty prispejú k zvýšeniu zásob vodných zdrojov v krajine a zlepšia ich kvalitu, znížia erózne procesy v poškodenej krajine a posilnia ukladanie uhlíka v pôde a vegetácii. Zároveň sa vytvorí systémovo viac ako 2 500 miest a ďalších viac ako 2 000 sezónnych pracovných príležitostí. V každom katastrálnom území obce vytvoria, aktivujú a systémovo zrealizujú vodozádržné prvky, ktoré dokážu jednorazovo zadržať 30 000 kubických metrov dažďovej vody. Očakáva sa, že už tie projekty, ktoré sa podarí rozbehnúť do júna 2011, významným spôsobom prispejú k ochrane pred povodňami na lokálnej úrovni počas prípadných tohtoročných letných dažďov.

Prispeje aj Európska únia

Do Prvého realizačného projektu sa investuje 19 miliónov eur zo štátneho rozpočtu a 5 miliónov eur z Európskeho sociálneho fondu. Vďaka tomu na Slovensku vznikne viac ako 6 miliónov kubických metrov vodozádržných prvkov, čo je 2,4 percenta z celkového plánu Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny, ktorý vláda schválila 27. októbra 2010.

Splnomocnenec vlády SR pre územnú samosprávu, integrovaný manažment povodí a krajiny Martin Kováč oceňuje veľký záujem obcí o projekt. S obcami, ktoré prejavili záujem, ale neboli zaradené do prvého realizačného projektu, budú komunikovať pri príprave projektu, sa bude komunikovať pri príprave ďalších projektov. Hodnotenia prihlásených obcí a miest do projektu sú zverejnene na stránke www.krajina.gov.sk. Agentúru SITA informoval Michal Kravčík, výkonný manažér Prvého realizačného projektu prevencie pred povodňami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať