Výbuch chemičky v Kralupoch nad Vltavou si vyžiadal šesť mŕtvych a niekoľko zranených

Výbuch
Foto: ilustračné,, SITA/www.sale.sk/vopnovaky.
  • aktualizované 22. marca, 15:28

PRAHA 22. marca (WebNoviny.sk) – Pri dopoludňajšej explózii v areáli chemičky v meste Kralupy nad Vltavou v Stredočeskom kraji zomrelo vo štvrtok šesť ľudí, ďalší dvaja utrpeli zranenia. Informuje o tom český spravodajský portál iDNES.cz.

Udalosť nahlásili po 10:00, na miesto hneď vyrazili hasiči i záchranári. „Bolo nájdených šesť mŕtvych osôb a sú tu aj ďalšie ťažké zranenia,“ informovala hovorkyňa stredočeských hasičov Vladimíra Kereková. Medzi mŕtvymi sú podľa dostupných informácií aj cudzinci.

Nemocnica aktivovala tzv. traumaplán

Z dôvodu výbuchu v kralupskej rafinérii aktivovala nemocnica v Prahe na Vinohradoch takzvaný traumaplán, ktorý sa vyhlasuje pri mimoriadnej udalosti. S popáleninami tam hospitalizovali jedného zo spomínaných zranených, ktorý je momentálne v stabilizovanom stave.

„Je stredne ťažko zranený, to znamená, že nie je v ohrození života. Na nejaké prognózy je ešte skoro,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Královské Vinohrady. Druhý zranený leží vo vážnom stave v nemocnici v pražskom Motole, ani on nie je v ohrození života.

V chemičke v čase výbuchu prebiehala odstávka prevádzky v dôsledku čistenia, uviedol starosta Kralup Petr Holeček. V čase odstávky v zariadení pracuje okrem stálych 350 zamestnancov aj približne 1 500 externistov. „Podľa mojich informácií čistenie robila nová firma a zrejme došlo k porušeniu predpisov. Mal sa totiž stať elektrický skrat v prázdnej nádrži, ktorú čistili a pre plyny nastala explózia,“ uviedol pre iDNES miestostarosta mesta Libor Lesák.

Vybuchla jedna zo skladovacích nádrží

Hovorca spoločnosti Unipetrol, ktorá vlastní časť areálu, Pavel Kaidl potvrdil, že tam vybuchla jedna zo skladovacích nádrží. Podľa Kaidla bola chemička v režime útlmu pred plánovanou odstávkou a v areáli bola len časť zamestnancov externých firiem.

Na mieste pracuje policajný aj hasičský vyšetrovateľ. Hovorkyňa polície Markéta Johnová uviedla, že momentálne vypočúvajú všetkých zamestnancov. „Myslím, že presnú príčinu dnes ani nebudeme poznať. V každom prípade ďalší výbuch alebo požiar nehrozí,“ vyjadril sa hovorca krajských hasičov Petr Svoboda.

Po 13:00 do areálu prišiel žeriav a hasiči začali rozoberať konštrukciu poškodenej nádrže, píše iDNES. Okrem hasičov a polície doň nikto iný nesmie vstúpiť.

Výbuch nastal v areáli, kde sídli aj firma Synthos. Tá sa zaoberá výrobou emulzných kaučukov a tiež speňovateľného polystyrénu. K výbuchu tu došlo už aj v októbri 2015. Zranenia vtedy utrpeli dvaja ľudia. Štvrtkový výbuch je najväčšou tragédiou v českých priemyselných objektoch za uplynulých 50 rokov.

Medzi obeťami sa nenachádzajú Slováci

Podľa informácií od Kerekovej ide o areál firmy Synthos. Tá sa zaoberá výrobou emulzných kaučukov a tiež speňovateľného polystyrénu. K výbuchu tu došlo už aj v októbri 2015. Zranenia vtedy utrpeli dvaja ľudia.

Podľa posledných, zatiaľ nepotvrdených informácií sa Slováci medzi obeťami či zranenými po výbuchu v ČR nenachádzajú. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko.

Prezident Kiska poslal list Zemanovi

Prezident SR Andrej Kiska poslal sústrastný telegram prezidentovi Českej republiky Milošovi Zemanovi v súvislosti so štvrtkovým výbuchom v chemickej továrni v Kralupoch nad Vltavou. Agentúru SITA o tom informovala Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

„S hlbokým zármutkom som prijal smutnú správu o dnešnej tragédii v chemickej továrni v Kralupoch nad Vltavou, ktorá si vyžiadala obete na životoch. V mene občanov Slovenskej republiky ako aj vo svojom mene vyjadrujem Vám a pozostalým obetí úprimnú sústrasť a zraneným prajem skoré uzdravenie,“ píše sa v liste.

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMiloš Zeman
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR