Výbuch sopky Raikoke zanechal stopy aj nad Slovenskom, spozorovali odborníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sopka, láva
Foto: ilustračné, SITA/AP

Sopečné aerosóly, ktoré sa počas výbuchu sopky Raikoke z 21. a 22. júna dostali až do stratosféry, zaznamenali počas viacerých dní aj slovenskí meteorológovia pomocou lidaru umiestneného na stanici Poprad-Gánovce. Na svojej internetovej stránke o tom v piatok informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Teplotu veľmi neovplyvní

Sopečné aerosóly, ktoré tvoria prevažne drobné kvapôčky kyseliny sírovej a jej roztoku s vodou, zaregistrovali v Aerologickom a radiačnom centre Poprad-Gánovce prvýkrát 27. júna, teda šesť dní po výbuchu.

„Odvtedy sme ich pozorovali už približne 20 dní vrátane tohto dnešného, 26. júla,“ uviedol SHMÚ. Zatiaľ najvyššie sopečné aerosóly pozorovali vo výške 15,5 km nad morom.

Vedci spočítali, že vplyv výbuchu Raikoke môže na niekoľko mesiacov znížiť globálnu priemernú teplotu asi o 0,02 °C, čo SHMÚ hodnotí ako málo významný vplyv.

Pinatubo vychrlila oveľa viac

Posledný významný vplyv na globálnu teplotu mal výbuch sopky Pinatubo v roku 1991, ktorý do stratosféry uvoľnil asi 15 miliónov ton oxidu siričitého, čo je približne 11-krát viac ako výbuch sopky Raikoke.

Popol a plyny sa dostali až do výšky 35 km a ich ochladzujúci vplyv na globálnu teplotu dosiahol asi 0,6 °C počas nasledujúcich 15 mesiacov po erupcii.

Raikoke (v preklade Brána do pekla) je približne pol kilometra vysoký sopečný ostrov a je súčasťou reťaze Kurilského súostrovia v Ochotskom mori. Sopečný popol a plyny sa počas erupcie dostali pravdepodobne až do výšky 17 km.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠK Slovan Bratislava