Výbuch v Bejrúte poriadne nahneval obyvateľov, polícia pri protestoch použila slzný plyn (video)

Bejrut, protest
Zrážky policajtov a protestujúcich proti vláde po výbuchu v Bejrúte. Foto: SITA/AP

V hlavnom meste Libanonu vo štvrtok protestovali ľudia proti vláde v súvislosti s utorňajšou zničujúcou explóziou, ktorá zabila najmenej 149 ľudí a okolo 5000 ďalších zranila. Výbuch zrejme zapríčinila nedbanlivosť pri skladovaní 2750 ton dusičnanu amónneho. Policajti proti protestujúcim, ktorých sa pri parlamente zišli desiatky, použili slzný plyn.

Viac ako 300-tisíc ľudí bez domova

Výbuch zničil niekoľko častí Bejrútu. Desiatky ľudí ešte nenašli, pričom do hľadania sa zapojili aj francúzski či ruskí záchranári so psami.

Viac o téme: Výbuch v Bejrúte

Guvernér Bejrútu Marwán Abbúd povedal, že viac ako 300-tisíc obyvateľov, čo predstavuje 12 % celkovej populácie mesta, zostalo bez domova. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že nemocnice nemajú dostatok lôžok a vybavenia na liečbu pacientov v kritickom stave. Nemocnice sa už pred výbuchom snažili vysporiadať so zlou situáciou spojenou s pandémiou koronavírusu.

Macron požaduje medzinárodné vyšetrovanie

Výbuch zničil aj obrovské zásoby obilia uložené v prístave a objavili sa obavy z rozsiahlej potravinovej krízy. Neistá je aj budúcnosť samotného prístavu. Škody predbežne vyčíslili na 10 až 15 miliárd dolárov.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok navštívil mesto a vyhlásil, že prípad si vyžaduje medzinárodné vyšetrovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marwán Abbúd