Výbuch vlaku v Kanade si vyžiadal už päť obetí

Výbuch vlak
V Kanade sa vykoľajil vlak a následne vybuchol. Foto: SITA/AP

LAC-MÉGANTIC 6. júla (WEBNOVINY) – V kanadskej provincii Québec sa v sobotu vykoľajil vlak prevážajúci výbušné látky a krátko na to ho zachvátila séria masívnych explózií.

Miestne úrady v mestečku Lac-Mégantic vzdialenom asi 155 kilometrov východne od Montrealu preto rozhodli o okamžitej evakuácii asi 1000 obyvateľov.

Úrady v Kanade našli v nedeľu telá už piatich obetí sobotňajšieho nešťastia, pri ktorom vybuchol vlak prevážajúci ropu. Záchranári však stále pátrajú aj po ďalších nezvestných, ktorých počet v súčasnosti stanovili na 40.

Obrazom: Explózia vlaku v Kanade zaplnila mesto dymom

Hasičom sa pritom stále nedarí úplne uhasiť požiar spôsobený sériou explózií 70 vlakových vozňov. Plamene z neho sa rozšírili aj do niekoľkých domov. Z vozňov unikla ropa aj do miestnej rieky Chaudiére. Vlak vlastní spoločnosť Montreal Maine & Atlantic a namierené mal do amerického štátu Maine. Príčina havárie je zatiaľ neznáma.

Vo vlaku v čase incidentu nesedel rušňovodič a stroju pravdepodobne zlyhali brzdy. Oblasť sužuje obrovský požiar aj viac ako 12 hodín po nehode. „Obávame sa, že prišlo aj k obetiam,“ cituje spravodajský portál BBC hovorcu polície v Québecu. „Centrum mesta je takmer zničené,“ dodala Collete Roy-Larochová, starostka Lac-Mégantic. Za obyvateľov postihnutého mestečka sa verejne pomodlil aj kanadský premiér Stephen Harper.

Polícia predpokladá, že v najbližších hodinách sa potvrdia ďalšie obete. Nezvestných je stále asi sto ľudí. Výbuch zrovnal so zemou aj miestny bar, ktorý bol v tom čase plný zákazníkov. Obetí tak môžu byť aj desiatky.

Rušňovodič údajne zaparkoval vlak na stanici v mestečku Nantes vzdialenom asi 7 kilometrov od Lac-Mégantic a odišiel do hotela. Stroju pravdepodobne zlyhali parkovacie brzdy, následne sa začal nekontrolovateľne rútiť po miestnej trati, vykoľajil sa a vozne zachvátila séria explózií. „Bola to scéna ako z filmu,“ cituje agentúra Associated Press jednu z miestnych obyvateliek, ktorá bola svedkyňou nehody.

Video: Vykoľajený vlak v Kanade explodoval

https://www.youtube.com/watch?v=BKAvVag0HQI

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stephen Harper