Vybuchujúce stromy a lesné mestá, ktoré nikdy nezhoria. Takto si Trump predstavuje Rakúsko

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

Rakúšania nežijú v „lesných mestách“ a Rakúsko nemá výbušné stromy, upozorňuje tamojšia ministerka poľnohospodárstva, regiónov a turizmu Elisabeth Köstingerová. Reaguje tak na amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa takto vyjadril v utorok v rozhovore pre Fox News.

Trump označil Rakúsko a ďalšie európske krajiny za vzory dobrej správy lesov, z ktorých by si štáty, ako Kalifornia, ktorú sužujú ničivé lesné požiare, mali vziať príklad.

„Pozriete sa na mnohé krajiny, ako je Rakúsko. Žijú tam v lese, sú považované za lesné mestá. A nemajú požiare ako tieto. A to majú oveľa výbušnejšie stromy,“ vyhlásil.

Explodujúce stromy a lesné mestá

Tvrdenia amerického prezidenta uviedla Köstingerová na pravú mieru v článku pre britský portál The Independent.

„Na sociálnych sieťach sa viedli vážne aj vtipné rozhovory o spomínaných ‘explodujúcich stromoch’, ako aj o skutočnosti, že (Trump, pozn. red) tvrdil, že žijeme v ‘lesných mestách’, ktoré nikdy nezhoria,“ napísala politička s tým, že takéto klišé o Rakúsku berú zvyčajne s rezervou.

Následne upozornila, že Trumpove vyjadrenia sú vzhľadom na súčasné dianie veľmi znepokojivé, keďže „v súčasnosti tisícky ľudí bojujú s hroznými lesnými požiarmi“ a sú v ohrození života.

Rakúšania majú blízky vzťah s prírodou

„V skutočnosti je Rakúsko krajina situovaná v srdci Európy, kde ľudia nežijú v lese, ale skôr s ním a v blízkom, udržateľnom vzťahu s prírodným prostredím,“ vysvetlila Köstingerová a poukázala na dôležitosť udržateľnej správy lesov.

„Pre objasnenie: Nie, v Rakúsku nemáme žiadne výbušné stromy,“ napísala s tým, že Rakúšania „našli spôsob, ako dať stromom priestor, ktorý potrebujú“. „To z nás nerobí ‘lesných ľudí’, ale ukazuje, aké dôležité je pochopenie nášho prostredia a našich prírodných zdrojov. Branie klimatickej zmeny vážne a zmiernenie jej efektov je toho veľkou súčasťou,“ dodala.

Nie je to po prvý raz, čo sa Trump humorne vyjadril o zabraňovaní požiarom v európskych lesoch. Pred dvomi rokmi vyhlásil, že Fíni trávia „veľa času hrabaním, čistením a robením vecí“, aby upratali lesy a zabránili tak požiarom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpElisabeth Köstingerová