Aktualizované: Útok na autobus Borussie vyšetrujú ako terorizmus, zadržali podozrivého islamistu z Iraku

Borussia Dortmund
Tri explózie poškodili autobus, v ktorom sa viezli hráči Borussie Dortmund na večerný zápas štvrťfinále futbalovej Ligy majstrov proti súperom z AS Monako. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 12. apríla o 19:16

DORTMUND 12. apríla (WebNoviny.sk) – Nemeckí vyšetrovatelia vychádzajú v prípade útoku na autobus futbalového klubu Borussia Dortmund z predpokladu, že išlo o teroristický útok.

V súvislosti s utorkovými výbuchmi zadržali jedného z dvoch islamistov, ktorých považujú za podozrivých, po druhom pátrajú, oznámila v stredu Spolková prokuratúra, ktorá prevzala vyšetrovanie, čo naznačuje väčšiu závažnosť prípadu.

„Možno predpokladať, že máme do činenia s teroristickým pozadím,“ povedala novinárom hovorkyňa prokuratúry. Dodala však, že „presný motív je naďalej nejasný“, aj keď list nájdený neďaleko miesta útoku môže poukazovať na islamský extrémizmus.

Prešetrujú dve vyhlásenia

Nemecké orgány preverejú pravosť dvoch prihlásení sa k zodpovednosti za útok. Na mieste útoku našli spolu tri listy s priznaním sa k zodpovednosti. Všetky mali rovnaký text v nemčine, ktorý môže poukazovať na islamský extrémizmus.

Žiadajú totiž stiahnutie nemeckých prieskumných lietadiel podporujúcich operácie proti džihádistom zo skupiny Islamský štát (IS) v Sýrii a uzavretie americkej leteckej základne Ramstein v Nemecku. Podľa nemeckých médií obsahuje list vyhrážku, že v dôsledku účasti Nemecka na zabíjaní moslimov v kalifáte vyhlásenom IS sú „teraz všetci pohanskí herci, speváci, športovci a iné osobnosti v Nemecku a ďalších križiackych krajinách na zozname smrti Islamského štátu“.

Vyšetrovatelia majú na druhej strane „vážne pochybnosti“ o ďalšom prihlásení sa k zodpovednosti, ktoré zverejnili zrejme ľavicoví extrémisti. V utorok neskoro večer sa na internete podľa informácií DPA rozšíril list v mene antifašistickej skupiny, podľa ktorého bol autobus Borussie Dortmund (BVB) cieľom útoku podomácky vyrobenými náložami ako „symbol politiky BVB“, keďže sa tento klub dostatočne nezasadzuje proti rasistom, nacistom a pravicovým populistom. Vyhlásenie zdôrazňuje, že hráči neboli v žiadnom prípade terčom „tohto symbolického činu“.

Bezpečnostné zdroje podľa DPA dosiaľ uvádzajú, že islamistické pozadie útoku nie je jasné. Je potrebné ďalšie vyšetrovanie, pričom list nájdený na mieste činu neobsahuje symboly teroristickej skupiny Islamský štát (IS). Mohlo by ísť napríklad o čin násilníckych futbalových fanúšikov, vydieračov, iných zločincov alebo ľudí z pravicovo extrémistickej scény.

Jedného podozrivého zadržali

Spolková prokuratúra prostredníctvom hovorkyne informovala o domových prehliadkach u dvoch podozrivých a zadržaní jedného z nich s tým, že v prípade zadržanej osoby sa bude usilovať o vydanie zatykača. Upozornila tiež, že experti naďalej skúmajú tri obsahovo identické listy s islamisticky znejúcim textom, ktoré sa našli neďaleko miesta útoku. Zároveň zdôraznila, že kompetentní skúmajú viaceré možné pozadia činu, aj keď prihlásenie sa k zodpovednosti zo strany ultraľavičiarov-antifašistov, ktoré sa objavilo na internete, vyhodnotila ako nevierohodné.

Zadržaný podozrivý je 25-ročný Iračan z mesta Wuppertal v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Informáciu priniesli internetové vydania periodík Express, Kölner Stadt-Anzeiger, Bild, ako aj tlačová agentúra DPA.

Podobne ako druhý podozrivý, ktorým je 28-ročný Nemec z Fröndenbergu v okrese Unna v rovnakej spolkovej krajine, je zadržaný Iračan považovaný za osobu blízku Islamskému štátu (IS). Podľa informácií internetového vydania denníka Bild sa najmenej jedna z dvojice podozrivých osôb krátko pred útokom zdržiavala neďaleko miesta činu.

Nálože boli naplnené nitmi

Tri nálože, ktorých terčom bol okoloidúci autobus, boli naplnené kovovými nitmi a mali dosah 100 metrov. Jeden sa zapichol do opierky hlavy na jednom zo sedadiel a mohol niekoho zabiť, ak by na ňom sedel. Je tak „šťastím“, že sa nestalo nič horšie, uviedla hovorkyňa prokuratúry Frauke Köhlerová. Vyšetrovatelia sa stále snažia objasniť, ako boli nálože odpálené.

Pri explózii sa rozbilo jedno z okien na autobuse a črepiny z neho poranili na ruke španielskeho obrancu Borussie Marca Bartru. Ešte v noci sa ocitol na operačnom stole, kde mu podľa nemeckých zdrojov naprávali zlomeninu vretennej kosti a odstraňovali z pravého ramena roztrúsené cudzie telieska. Tak znela oficiálna diagnóza podľa klubových zdrojov Borussie. „Nebol v ohrození života, ale išlo o vážnejšie zranenie, ktoré si vyžiadalo operačný zákrok,“  uviedol hovorca Borussie Sascha Fligge na webe kicker.de.

Zranenia utrpel aj policajt

Pri útoku utrpel zranenia aj policajt na motocykli. Informovali o tom v stredu skoro ráno vo vyhlásení nemecké úrady v Dortmunde.

Polícia tiež uviedla, že blízko hotela hráčov sa našiel ďalší podozrivý predmet, ktorý vyzeral ako výbušné zariadenie, ale nebol schopný explózie. Uvedený policajt sa viezol na motorke pred autobusom a sprevádzal ho na štadión.

Policajnému príslušníkovi spôsobili zranenie tri explózie a utrpel aj šok. V súčasnosti nie je schopný vykonávať pracovné povinnosti, dodala polícia vo vyhlásení.

Diváci na štadióne neboli ohrození

Tri explózie zasiahli autobus futbalového tímu Borussia Dortmund v utorok večer okolo 19.15 h SELČ, keď sa hráči viezli z hotela na úvodné stretnutie štvrťfinále futbalovej Ligy majstrov 2016/2017 proti AS Monako. Zápas sa mal odohrať na štadióne Signal Iduna Park.

Polícia informovala, že fanúšikovia na štadióne neboli vôbec ohrození. Po oznámení náhradného termínu zápasu pokojne opustili štadión. Bezpečnostní predstavitelia povedali pre tlačovú agentúru DPA, že zatiaľ nie sú žiadne náznaky, že explózie súviseli s terorizmom.

Zápas Borussie proti AS Monaco sa odohrá v náhradnom termíne v stredu o 18.45 h. Dortmundský policajný šéf Gregor Lange ubezpečil, že stredajší zápas sa bude niesť v atmosfére prísnych bezpečnostných opatrení napriek tomu, že na štadióne Borussie v utorok v súvislosti s incidentom pri hoteli nič nehrozilo. „Je našou povinnosťou zvládnuť to z hľadiska bezpečnosti na najvyššej možnej úrovni,“ povedal Lange.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Borussia Dortmund