Počet mŕtvch po zemetrasení v Turecku stúpol, Erdogan odmieta reči o nepripravenosti krajiny

Zemetrasenie, Turecko
Zrútené budovy po zemetrasení, ktoré zasiahlo východotureckú provinciu Elazig. Foto: Can Celik/DHA/AP
  • aktualizované 25. januára 21:35

Počet obetí silného zemetrasenia, ktoré v piatok večer zasiahlo východ Turecka, stúpol na 29. Záchranári pritom ďalej pátrajú po ľuďoch uväznených pod troskami zrútených budov.

Zranenia utrpelo asi 1 243 ľudí, z ktorých 34 je na jednotke intenzívnej starostlivosti, no nie sú v kritickom stave, informoval minister zdravotníctva Fahrettin Koca.

Erdogan hovorí o propagande

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu popoludní navštívil najhoršie zasiahnuté oblasti a zúčastnil sa na pohrebe matky a syna, ktorí zahynuli.

Ľudí pritom varoval, aby neopakovali „negatívne“ reči o tom, že krajina nie je pripravená na zemetrasenia. „Nepočúvajte klebety, nepočúvajte negatívnu propagandu a vedzte, že sme vaši služobníci,“ skonštatoval Erdogan.

Zaznamenali stovky dotrasov

Zemetrasenie, ktorého magnitúdo podľa rôznych zdrojov dosiahlo 6,5 až 6,8, zasiahlo oblasť neďaleko mesta Sivrice vo východotureckej provincii Elazig o 18:55 stredoeurópskeho času, uviedol turecký Úrad pre katastrofy a núdzový manažment, podľa ktorého zaznamenali aj 398 dotrasov.

Minister životného prostredia Murat Kurum predtým informoval, že vo dvoch spomínaných provinciách sa zrútilo asi 30 budov a stovky ďalších sú poškodené a nebezpečné. Otrasy pritom bolo cítiť aj v Sýrii, Libanone a Iráne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fahrettin KocaMurat KurumRecep Tayyip Erdogan