Výdavky na utečencov môžu ohroziť rozpočtové ciele v Únii

Utečenci na Chorvátsko Srbských hraniciach
Utečenecká situácia na hraničných priechodoch medzi Chorvátskom a Srbskom. Foto: SITA/AP

BERLÍN 28. septembra (WebNoviny.sk) – Rastúce náklady na utečencov môžu v niektorých členských štátoch ohroziť plnenie rozpočtových cieľov EÚ. Európska komisia by preto mala zvážiť výnimky zo svojich pravidiel pre výpočet rozpočtových deficitov. Uviedol to počas víkendu rakúsky minister financií Hans Jörg Schelling.

„Krátkodobé náklady sú vysoké, ale predvídateľné. Kritickejšia je otázka dlhodobých dopadov na rozpočty,“ uviedol Schelling pre nemecký nedeľník Welt am Sonntag. Veľa utečencov v Európe zostane a vlády budú musieť investovať do ich bývania a škôl, dodal Schelling. „Obávam sa, či rozpočty, tak ako sú naplánované, budú postačovať,“ konštatoval minister.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Časť ekonómov síce tvrdí, že prílev utečencov podporí domáci dopyt, čo zvýši daňové príjmy. Schelling však upozornil, že takýto „rastový stimul“ sa bude financovať ďalšími výdavkami a novými dlhmi.

Európska komisia by preto mala krajinám umožniť očistiť rozpočtové deficity od týchto mimoriadnych výdavkov. Malo by sa diskutovať o tom, či sa na vysoké náklady týchto humanitárnych opatrení nebude nazerať ako na mimoriadne jednorazové výdavky, uzavrel minister.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom