Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výdavky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
5. 10. 2018 10:32 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Výdavky rezortu práce a sociálnych vecí majú na budúci rok klesnúť o desiatky miliónov eur

BRATISLAVA 5. októbra (WebNoviny.sk) – Výdavky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) by mali v budúcom roku dosiahnuť 2,3 mld. eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021, ktorý zverejnilo ministerstvo financií.

Celkové výdavky kapitoly rezortu práce a sociálnych vecí majú v porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2018 medziročne klesnúť o 40,4 mil. eur. Prostriedky z Európskej únie vrátane spolufinancovania sa majú v porovnaní s tohtoročným schváleným rozpočtom znížiť o 141 mil. eur.

Pokles výdavkov na dávky v hmotnej núdzi

Na program pomoci v hmotnej núdzi by v budúcom roku malo smerovať 152 mil. eur, z toho na dávku v hmotnej núdzi 134 mil. eur. Výdavky na vyplácanie dávok v hmotnej núdzi by mali oproti tomuto roku klesnúť o 15,6 mil. eur.

„Medziročné zníženie na dávke v hmotnej núdzi zohľadňuje vývoj v počte poberateľov,“ uviedlo ministerstvo financií. Navrhovaný rozpočet zohľadňuje aj vplyv „uvažovanej novely zákona o hmotnej núdzi, ktorá predpokladá zvýšenie jednotlivých príspevkov„.

Rodiny vláda plánuje budúci rok podporiť celkovou sumou 756 mil. eur. Na prídavok na dieťa sa má vynaložiť 321 mil. eur, čo oproti schválenému rozpočtu na tento rok predstavuje nárast o 5,68 mil. eur.

„Dôvodom je výraznejší rast výšky prídavku v roku 2019 oproti predchádzajúcemu obdobiu,“ zdôvodnilo ministerstvo. Na rodičovský príspevok sa rozpočtuje 382 mil. eur, čo oproti schválenému rozpočtu na rok 2018 predstavuje nárast o 9,15 mil. eur.

Príspevky pre opatrovateľov

Peňažné príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia sú na budúci rok rozpočtované v sume 375 mil. eur, čo oproti schválenému rozpočtu na tento rok predstavuje nárast o 94,1 mil. eur.

Nárast podľa rezortu financií súvisí najmä so zvýšením peňažného príspevku na opatrovanie opatrovateľov v produktívnom veku a opatrovateľov poberajúcich dôchodkovú dávku a so zvýšením hodinovej sadzby osobnej asistencie.

Príspevok na opatrovanie rodinným príslušníkom sa v tomto roku zvýšil o 120 eur, do roku 2020 by mal stúpnuť na úroveň čistej minimálnej mzdy.

Výdavky na sociálne služby

Výdavky na sociálne služby by mali v budúcom roku predstavovať 147 mil. eur. „Oproti schválenému rozpočtu na rok 2018 dochádza k nárastu o sumu 9,42 mil. eur z dôvodu úpravy výšky finančného príspevku na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach podmienených odkázanosťou,“ uvádza sa v návrhu budúcoročného rozpočtu.

Na aktívnu politiku trhu práce by sa malo v budúcom roku vynaložiť 135 mil. eur, z toho zo štátneho rozpočtu 45,2 mil. eur, čo predstavuje nárast o 9 % oproti schválenému rozpočtu na rok 2018.

Návrh rozpočtu na budúci rok obsahuje aj výdavky na vianočný príspevok pre časť penzistov s nižším dôchodkom v sume 61,3 mil. eur.

Odporúčané články

Návrh rakúskych rodinných prídavkov je v rozpore s právom EÚ, tvrdí stredisko pre ľudské práva Prídavky na deti vyplácané z Rakúska na Slovensko majú klesnúť o vyše tretinu

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X