Vydražia listy Florence Nightingaleovej, nález v starom stole sa Angličanovi vyplatil

Old papers in the vintage handbag
Foto: ilustračné, gettyimages.com

V anglickom grófstve Derbyshire objavili vo viktoriánskom stole listy, ktoré svojho času napísala priekopníčka moderného ošetrovateľstva Florence Nightingale.

Sedem listov z rokov 1892 – 1894 skrýval starý stôl v dome v meste Holloway niekoľko desaťročí, tvrdia odborníci z aukčného domu Hansons. Teraz si ich záujemcovia a záujemkyne budú môcť v utorok vydražiť.

Listy starej priateľke

Nightingale písala listy opatrovníčke istej Hannah Allen, ktorá žila v Holloway blízko jej niekdajšieho rodinného domu. Nazýva ju v nich „sestra Hannah Allen“ a „dobrá stará priateľka“. V čase písania už Nightinghale nemala najlepšie zdravie, čo v korešpondencii aj spomína.

„Ospravedlňte môj krátky odkaz ceruzkou, pretože som, ako obyčajne, ochromená prácou a chorobou a neschopná napísať jediný nadbytočný riadok,“ uvádza v jednom z listov.

Cenu má každý podpísaný kus

Podľa Jima Spencera, odborníka z Hansons Auctioneers, sú listy „úžasný nález“. „Stelesňujú všetko, za čím Nightingale stála – nekonečnú láskavosť a súcit a dôležitosť získania správnej starostlivosti,“ priblížil.

Predajca zdelil listy v roku 1986, informuje spravodajský portál BBC s tým, že v starom stole ich našiel nedávno. Každý list a kniha, do ktorej sa Nightingale pre Allen podpísala, by mohli v aukcii vyniesť tisíc libier (v prepočte takmer 1 100 eur).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Florence Nightingale