Vydrží Európska únia ďalších päť rokov?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – V sobotu 25.mája budeme voliť slovenských poslancov do Európskeho parlamentu. Ako bude vyzerať únia po voľbách – vydrží nasledujúcich päť rokov?

Ak voľby potvrdia čísla prieskumov verejnej mienky, významnú úlohu v novom europarlamente zohrajú euroskeptické, radikálne a extrémistické strany, ktoré nahlas hovoria o zásadnej zmene fungovania únie, odchod zo spoločnej rodiny štátov nevylučujúc. Na životnosť EÚ sme sa spýtali kandidátov na europoslancov.

Vladimír Bilčík, ktorý kandiduje za koalíciu Progresívneho Slovenska a Spolu, upozorňuje na krikľúňov, rozbíjačov a populistov.

Pre kandidáta SaS Alojza Baránika je zásadnou hodnotou, ktorú vďaka únii máme, mier.

Karol Farkašovský z SNS je optimista.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie Ladislav Miko tvrdí, že EÚ je na rázcestí. „Deštruktívne, populistické a extrémistické sily teraz cítia svoju príležitosť. Kapitalizujú problémy z posledných pár rokov a s určitou zotrvačnosťou sa drží ich verejná podpora,“ povedal v rozhovore pre Denník N.

Myslíte si, že EÚ vydrží ďalších päť rokov?

„Nemusíme mať súčasnú podobu Európskej únie radi a môžeme ju chcieť zmeniť. Môžeme to však urobiť len vtedy, keď sa na tom dokážeme dohodnúť – napríklad aj na návrate k čisto ekonomickej spolupráci. A to bez Európskeho parlamentu nepôjde. Teraz sa bude rozhodovať o tom, či vôbec dokážeme zvoliť Európsky parlament schopný o niečom rozhodnúť. Keď ho postavíme len na deštruktívnych silách, ktorých jedinou snahou je rozvoľniť zväzok a vytvoriť si ostrovčeky, na zlepšení stavu Únie sa nedohodne,“ povedal v rozhovore Miko.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópsky parlament