Výhľad hospodárstva USA podľa šéfa centrálnej banky Jeroma Powella zostáva silný

Jerome Powell
Šéf centrálnej banky USA Jerome Powell. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 27. februára (WebNoviny.sk) – Výhľad americkej ekonomiky podľa šéfa centrálnej banky USA Jeroma Powella „zostáva silný“ napriek nedávnym turbulenciám na akciovom trhu.

Powell v americkom Kongrese v utorok ďalej uviedol, že dobrá perspektíva ekonomického rastu a zamestnanosti umožnia americkému Federálnemu rezervnému systému (Fed) pokračovať v zvyšovaní kľúčových úrokových sadzieb postupným tempom. Fed zdvihol svoju hlavnú sadzbu trikrát vlani a signalizoval, že v tomto roku predpokladá jej ďalšie tri zvýšenia.

Powell nevyslovil obavy z toho, že by sa americká ekonomika začínala prehrievať. „Dobrá situácia na trhu práce by mala naďalej podporovať rast príjmov domácností a spotrebiteľských výdavkov, slušný ekonomický rast u našich obchodných partnerov by mal viesť k ďalšiemu posilneniu exportu USA a dobrá podnikateľská nálada a silný rast tržieb budú pravdepodobne naďalej podporovať podnikateľské investície,“ konštatoval Powell. Fed podľa jeho slov očakáva, že americká inflácia v tomto roku stúpne a potom sa stabilizuje zhruba na cielenej úrovni 2 percentá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jerome Powell