Nasralláh prirovnal Islamský štát k rakovine, jeho vyhladenie musí zostať prioritou

Irak, Mósul
Foto: ilustračné, SITA/AP

BAGDAD 11. júla (WebNoviny.sk) – Oslobodenie druhého najväčšieho irackého mesta Mósul spod nadvlády militantného hnutia Daíš privítal v utorok aj vodca libanonského hnutia Hizballáh Hassan Nasralláh.

Daíš sa môže objaviť znova ako rakovina

Daíš, známy aj ako Islamský štát (IS), prirovnal k rakovine, a vyhlásil, že v boji proti tomuto zoskupeniu neslobodno poľaviť ani po tomto čiastkovom úspechu.

„Vyhladenie tejto zločineckej skupiny by malo zostať prioritou aj po oslobodení Mósulu,“ vyhlásil šéf hnutia, ktoré je tiež časťou medzinárodného spoločenstva považované za teroristickú organizáciu.

Daíš sa môže podľa Nasralláha podobne ako rakovina opätovne objaviť kedykoľvek a na akomkoľvek mieste, a preto treba vykonať všetko pre to, aby sa militantom z IS nepodarilo znova preskupiť a začať odznova.

Odlišný pohľad na násilie

Hlavným zdrojom konfliktu medzi Hizballáhom a Daíšom nie je ani tak odlišný pohľad na násilie, ale skôr to, že Daíš je najradikálnejším prejavom sunnitskej verzie islamu, zatiaľ čo Hizballáh je šiítska organizáícia.

Hnutie je súčasťou libanonského parlamentu aj vlády a v posledných rokoch sa prezentuje o niečo umiernenejšími postojmi ako v minulosti, napriek tomu je stále na zozname teroristických organizácií v Spojených štátoch, Francúzsku, Izraeli aj ďalších krajinách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hassan Nasralláh
Firmy a inštitúcie Islamský štát