Vyhlásenie porážky Islamského štátu bolo predčasné, podľa Cséfalvayovej stále predstavuje hrozbu

Katarína Cséfalvayová
Predsedníčka Zahraničného výboru za stranu Most-Híd Katarína Cséfalvayová počas zasadnutia Zahraničného výboru Národnej rady SR k informácii o Globálnom rámci pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu a k Návrhu skupiny poslancov parlamentu na prijatie uznesenia NR SR k dokumentu OSN Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii. Bratislava, 21. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová považuje oznámenie prezidenta USA Donalda Trumpa o stiahnutí vojakov zo Sýrie za potvrdenie chýbajúcej politickej stratégie v Sýrii a celkovo aj v terajšej zahraničnej politike USA.

Ako povedala Cséfalvayová vo štvrtok pre agentúru SITA, nie je zástankyňa intervencií všade a za každých okolností, ani nie je presvedčená, že v konflikte v Sýrii existuje jedna správna strana, ale politika, ktorú tam doteraz ukázali USA, bola viac ako bezhlavá.

Nebezpečenstvo pre Európu

„Ak sa do niečoho pustím, mám mať plán a stratégiu. USA si v Sýrii stanovili červenú čiaru a tá raz bola prekročená, inokedy nie. Politika USA v tomto regióne je veľmi ťažko čitateľná. Vyhlásenie, že Islamský štát je porazený, je podľa mňa predčasné,“ povedala predsedníčka výboru, ktorá sa obáva, že stiahnutie sa USA zo Sýrie len uvoľní ruky iným, ktorí zas presadzujú svoje mocenské záujmy až príliš vehementne.

„Pokoj a stabilita v Sýrii však ich prioritami nie sú,“ povedala Cséfalvayová. „Ľudia v Sýrii trpia už dlhé roky a táto krajina si viac ako bombardovania a občasné prejavy súcitu zaslúži skutočnú pozornosť medzinárodného spoločenstva. Je to aj v záujme bezpečnosti Európy, keďže migračné prúdy budú smerovať v prvom rade sem, ale aj ISIS, kým nie je úplne porazený, bude predstavovať nebezpečenstvo pre Európu,” dodala šéfka výboru.

Úplné a rýchle stiahnutie vojsk

Spojené štáty americké plánujú „úplné a rýchle“ stiahnutie svojich vojenských jednotiek zo Sýrie. Informovala o tom televízia CNN s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa z oblasti americkej obrany. O danom kroku rozhodol prezident Donald Trump, ktorý už dlho naznačoval, že by chcel z krajiny stiahnuť vojakov, uviedol spomínaný zdroj.

Koniec americkej vojenskej prítomnosti v Sýrii naznačil aj Trump v stredu ráno prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. V príspevku uviedol, že extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS) v krajine porazili a že bola „jediný dôvod“, prečo tam americkí vojaci počas jeho funkčného obdobia mali byť.

Hovorca Pentagonu Rob Manning v súvislosti so správami o stiahnutí vojakov zo Sýrie uviedol, že momentálne pokračujú v práci popri svojich partneroch v regióne, s nimi aj prostredníctvom nich.

Spojené štáty majú v Sýrii približne 2 000 vojakov, ktorí tam primárne cvičili miestne sily na boj s IS. USA budú udržiavať vojenskú prítomnosť v susednom Iraku, odkiaľ môžu podnikať nálety v Sýrii, odchod ich vojakov z krajiny však naplní veľký cieľ Sýrie, Iránu a Ruska a ohrozuje americký vplyv v regióne, pripomína CNN.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKatarína Cséfalvayová
Firmy a inštitúcie Most-Híd