Vyhlásia kráľa slovenského športu, v Top 10 sú Sagan i Hossa

Peter Sagan
Peter Sagan Foto: facebook.com/PeterSagan

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Víťaz ankety OVB Športovec roka 2013 na Slovensku v kategórii jednotlivcov vzíde z desiatky (podľa abecedného poradia) Marek Hamšík (futbal), Michal Handzuš, Marián Hossa, Zdeno Chára (všetci hokej), Ivan Jakeš (motorizmus), Anastasia Kuzminová (biatlon), Peter Sagan (cyklistika), Alexander Slafkovský (vodný slalom), Matej Tóth (atletika) a Veronika Velez-Zuzulová (zjazdové lyžovanie).

Najlepším kolektívom Slovenska bude jeden z trojice – basketbalistky Good Angels Košice, vodní slalomári 3xC1 a tenistky Slovenska v Pohári federácie.

Obrazom: Minulý rok triumfovala Zuzana Štefečeková

Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov SSN vyhlásia v piatok 20. decembra o 20.30 h v novej budove Slovenského národného divadla. Uzávierka hlasovania v ankete bola 6. decembra.

Hoci laureáti v najlepšej desiatke sú známi, kompletné výsledky sa verejnosť dozvie až na galavečere. Vlani sa z prvenstva tešila strelkyňa Zuzana Štefečeková, ktorá skončila tentoraz jedenásta.

Video: Z víťazstva sa vlani tešila Zuzana Štefečeková

Tento rok sa do hlasovania zapojilo 102 športových novinárov. Hlasy dostalo 43 jednotlivcov a 17 kolektívov. „Prvá trojka medzi kolektívmi a desiatka sa pomerne rýchlo odčlenili od zvyšku poľa a už dva či tri dni pred uzávierkou hlasovania bolo isté, kto v nich bude. Medzi kolektívmi rozhodol o víťazovi najmenší rozdiel v histórii ankety. Rozhodli dva body,“ uviedol vedúci ankety a člen výboru Klubu športových redaktorov SSN Ľubomír Souček.

Rekordérom v Top 10 je Marián Hossa

Medzi nominovanými je rekordérom v počte účastí v elitnej desiatke Marián Hossa, ktorý sa do Top 10 dostal ôsmykrát v histórii.

Marián Hossa
Foto: SITA/AP

Piatykrát medzi najlepších prenikli Veronika Velez-Zuzulová a Zdeno Chára, štvrtýkrát Anastasia Kuzminová, tretíkrát Peter Sagan, druhýkrát Marek Hamšík.

Premiérovo sa medzi elitu dostali Michal Handzuš, Ivan Jakeš, Alexander Slafkovský a Matej Tóth. Z nominovaných vyhrala anketu len Kuzminová.

Z kolektívov je v rôznom zložení nominovaný tím vodných slalomárov štvrtýkrát, druhýkrát sú tenistky a prvýkrát basketbalistky Good Angels.

Absolútnym rekordérom v počte nominácií v histórii ankety je Michal Martikán so šestnástimi účasťami v Top 10. Tentoraz však vo výbere chýba.

Slávnostné vyhlásenie organizuje KŠR SSN už siedmy raz v spolupráci s B&D Agency. Moderátormi slávnosti budú rovnako ako vlani Peter Marcin a Adela Banášová. Podľa Romana Šmotláka z agentúry B&D v programe vystúpia aj Nela Pocisková či IMT Smile.

Video: Peter Sagan skončil v minulom roku na striebornom stupienku

Ocenia aj legendu

Martina Moravcová
Foto: SITA/AP

Rovnako ako v uplynulých dvoch rokoch ocenenia slovenskú športovú legendu. Podmienkou je, že musí mať nad 50 rokov. Jej meno však organizátori ankety taja.

Pred troma rokmi sa slovenskou športovou legendou stal boxer Ján Zachara, pred dvoma hokejista Jozef Golonka a vlani futbalista Jozef Adamec.

Kráľa slovenského športu oficiálne vyhlásia 21. raz. Doteraz anketu vyhralo jedenásť osobností.

Šesťkrát sa tešila Martina Moravcová, štyrikrát Michal Martikán, dvakrát Peter a Pavol Hochschornerovci a raz Milan Dvorščík, Jozef Gönci, Peter Bondra, Elena Kaliská, Dominik Hrbatý, Radoslav Židek, Anastasia Kuzminová a vlani Zuzana Štefečeková.

Medzi kolektívmi šesťkrát v rôznom zložení triumfoval štvorkajak rýchlostných kanoistov, päťkrát hokejisti Slovenska, dvakrát basketbalistky Slovenska, Ružomberka a futbalisti Slovenska, raz štafeta biatlonistiek, tenisti Slovenska a volejbalisti Slovenska.

Poradie na ďalších miestach v ankete OVB Športovec roka 2013:

Jednotlivci: 11. Zuzana Štefečeková (streľba), 12. Dominik Graňák (hokej), 13. Peter Velits (cyklistika), 14. Lukáš Diviš (volejbal), 15. Erik Varga (streľba).

Kolektívy: 4. štvorkajak rýchlostných kanoistov, 5. hokejbalisti SR

Športovci roka na Slovensku v ére samostatnosti od roku 1993 – prehľad:

JEDNOTLIVCI:

1993: Martina Moravcová (plávanie)

1994: Milan Dvorščík (cyklistika)

1995: Martina Moravcová (plávanie)

1996: Michal Martikán (vodný slalom)

1997: Michal Martikán (vodný slalom)

1998: Martina Moravcová (plávanie)

1999: Jozef Gönci (športová streľba)

2000: Martina Moravcová (plávanie)

2001: Martina Moravcová (plávanie)

2002: Peter Bondra (hokej)

2003: Martina Moravcová (plávanie)

2004: Elena Kaliská (vodný slalom)

2005: Dominik Hrbatý (tenis)

2006: Radoslav Židek (snoubording)

2007: Michal Martikán (vodný slalom)

2008: Michal Martikán (vodný slalom)

2009: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom)

2010: Anastasia Kuzminová (biatlon)

2011: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom)

2012: Zuzana Štefečeková (streľba)

2013: ???

KOLEKTÍVY:

1993: basketbalistky Slovenska

1994: hokejisti Slovenska

1995: hokejisti Slovenska

1996: basketbalistky SCP Ružomberok

1997: basketbalistky Slovenska

1998: štafeta biatlonistiek Slovenska

1999: basketbalistky SCP Ružomberok

2000: hokejisti Slovenska

2001: štvorkajak Slovenska

2002: hokejisti Slovenska

2003: štvorkajak Slovenska

2004: štvorkajak Slovenska

2005: daviscupový tím tenistov Slovenska

2006: štvorkajak Slovenska

2007: štvorkajak Slovenska

2008: štvorkajak Slovenska

2009: futbalisti Slovenska

2010: futbalisti Slovenska

2011: volejbalisti Slovenska

2012: hokejisti Slovenska

2013: ???

ŠPORTOVÉ LEGENDY:

2010 Ján Zachara

2011 Jozef Golonka

2012 Jozef Adamec

2013 ???

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adela BanášováAlexander SlafkovskýAnastasia KuzminováDominik GraňákDominik HrbatýElena KaliskáErik VargaIvan Jakešjozef adamecJozef GolonkaJozef GönciLukáš DivišMarek HamšíkMarián HossaMartina MoravcováMatej TóthMichal HandzušMichal MartikánNela PociskováPeter BondraPeter SaganPeter VelitsRadoslav ŽidekVeronika Velez-ZuzulováZdeno CháraZuzana Štefečeková