Vyhlásili druhú výzvu na príspevky pre rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie

zateplenie, minerálna vlna
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 19. mája, 16:22

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) vyhlásil v poradí druhú výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie. Záujemcovia majú od vyhlásenia výzvy viac ako mesiac na prípravu žiadostí o príspevok vo výške 8-tisíc eur, podávať ich môžu od 1. júla 2020.

Banner, SPP

Ako v pondelok informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV), v rámci výzvy môže príspevok získať dvesto vlastníkov nových rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie.

„V prvom kole výzvy sme zaznamenali veľký záujem majiteľov rodinných domov. Preto chceme v tomto type príspevkov pokračovať. Verím, že aj v tejto neľahkej situácii ovplyvnenej koronavírusom bude o príspevok záujem,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Elektronický formulár žiadosti bude dostupný od 1. júla na webovom portáli www.byvajteusporne.sk, termín ukončenia podávania žiadostí je 30. septembra alebo do naplnenia dvesto elektronicky zaevidovaných žiadostí.

„Príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie je možné poskytnúť na nové rodinné domy s podlahovou plochou do 200 metrov štvorcových, na ktoré bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie najskôr v roku 2018. Rodinný dom musí spĺňať požiadavky na energetickú hospodárnosť budov pre budovy s takmer nulovou potrebou energie,“ priblížil hovorca ministerstva dopravy a výstavby Ivan Rudolf. Všetky podmienky poskytnutia príspevku, ako aj návod na podávanie žiadostí nájde verejnosť na uvedenom webovom portáli.

V druhej výzve vyčlenili spolu 1,6 milióna eur. Túto sumu môže rozdeliť medzi najviac dvesto záujemcov.„Počet žiadostí vychádza z možnosti rozloženia predkladania žiadostí v čase v priebehu roka,“ uviedol v utorok pre agentúru SITA rezort dopravy a výstavby v súvislosti s limitovaným počtom uchádzačov o dotáciu a celkovou výškou finančných prostriedkov.

Maximálny počet žiadateľov v druhej výzve je oproti prvej nižší o tristo, pričom rozpočet pri zachovaní výšky jednotlivého príspevku je teraz skromnejší o 2,4 milióna eur. V prvej výzve malo na príspevok pre rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie nárok päťsto záujemcov pri celkovom objeme dotácií 4 milióny eur.

Ministerstvo zdôvodňuje nižší počet možných uchádzačov a rozpočet tým, že sa chce vyhnúť skúsenosti z prvej výzvy, keď záujemcovia podali väčšinu žiadostí počas prvých dní.

„Čo malo negatívny vplyv na následný proces posúdenia prijatých žiadostí. Ministerstvo má samozrejme záujem pokračovať s daným typom podpory aj v nasledujúcom období a vyhlásiť ďalšiu výzvu s prihliadnutím na disponibilné finančné zdroje a personálne kapacity na spracovanie žiadostí,“ vysvetlil rezort dopravy a výstavby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR