Vyhlásili laureátov 19. ročníka ankety Vojenský čin roka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V Žiline sa lúčili s vojakmi, čaká ich misia v Afganistane
Čestná stráž počas nástup príslušníkov Ozbrojených síl SR, odchádzajúcich plniť úlohy do operácie Resolute Support v Afganistane v areáli 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Žilina, 29. máj 2015. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 5. júna (WebNoviny.sk) – Ministerstvo obrany aj tento rok ocení mimoriadne činy vojakov, ale aj ľudí „bez uniformy“ za nezištnú pomoc v núdzi, za záchranu života či za budovanie vojensko-civilných vzťahov.

Do 19. ročníka ankety Vojenský čin roka 2015 prišli desiatky podnetov z ozbrojených síl, ale aj od občanov, ktorí s vojakmi spolupracujú. Vyhlásenie laureátov sa uskutoční v utorok 7. júna 2016 o 17:00 v Klube Ministerstva obrany SR. Laureáti si ocenenia prevezmú v kategóriách „záchrana života“, „pomoc verejnosti“ a „priateľ armády“. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

V kategórii „záchrana života“ je nominovaný Andrej Adamko za poskytnutie pomoci zraneným vojakom po páde vrtuľníka v priestoroch veliteľstva Resolute Support v Afganistane. Ďalšími nominovanými sú príslušníci vojenskej polície Ľuboš Drevenák, Eduard Guzlej, Rastislav Boľoš a Michal Hanes za prvú pomoc zraneným pri vážnej dopravnej nehode troch áut vo Zvolene. Nominovaným je aj Tomáš Franko za poskytnutie prvej pomoci a stabilizáciu zraneného poľského občana, ktorý počas jazdy dostal epileptický záchvat a nebol schopný zabrániť dopravnej nehode. Posledným nominovaným v kategórii „záchrana života“ je Marek Homola spolu s posádkou vrtuľníka za záchranu a poskytnutie prvej pomoci paraglajdistovi, ktorý po nevydarenom pristávacom manévri uviazol v korune stromu vo výške asi 30 metrov.

Kategória „pomoc verejnosti“ má tento rok dve nominácie. Prvými nominovanými sú vojaci z práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany z Rožňavy, ktorí pravidelne pomáhajú v areáli kláštora v Drienovci predovšetkým rúbaním dreva na vykurovanie kláštora, kosením trávy, ale aj čistením areálu. Druhým nominovaným v tejto kategórii je Michal Potocký, ktorý je pravidelným a dlhoročným darcom krvi.

V poslednej kategórii „priateľ armády“ sú nominovaní Hana Blažejová, Vladimír Šulko a Peter Korba za pomoc pri záchranných prácach na mieste tragickej nehody vojenského vrtuľníka Mi-17 na východnom Slovensku. Ďalšiu nomináciu v tejto kategórii získal Klub vojenskej histórie Gabriš, ktorý sa prezentuje v uniformách 2. jazdeckého pluku Sibírskeho a býva súčasťou rôznych slávnostných defilé a rekonštrukcií historických bojov.

Nominovaná je aj skupina zväčša bývalých armádnych dôstojníkov Suche Karki, ktorá je na slovenskej folklórnej scéne raritou, predovšetkým svojím vojenským zložením a stále trvajúcim vzťahom k armáde. Nominovaný je aj fotograf, umelecký a spoločenský aktivista Šymon Kliman, ktorý sa venuje fotografickému cyklu Partizáni. V rámci tohto projektu vyhľadáva žijúcich pamätníkov SNP, fotografuje ich portréty a zaznamenáva ich spomienky vo forme príbehov. Oživuje tak pamäť slovenského národa. Poslednú nomináciu v tejto kategórii získala Základná škola Komenského v Turanoch, ktorej žiaci každoročne v predvianočnom období vyrábajú vianočné pohľadnice slovenským vojakom, ktorí trávia tieto sviatky v zahraničných misiách.

„Prišlo nám množstvo výnimočných príbehov a bolo skutočne veľmi náročné vybrať, ktoré sú tie „najsilnejšie“. Ocenenie by si určite zaslúžili všetci, pretože v dnešnej uponáhľanej dobe si každá nezištná pomoc zaslúži obdiv a určite sa nedá vložiť do nejakej „tabuľky výsledkov“. Moje poďakovanie preto patrí všetkým, ktorí sa v našej ankete s dlhoročnou tradíciou ocitli,“ povedal na margo ankety minister obrany Peter Gajdoš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky