Vyhlásili Najkrajšie knihy za rok 2010

Knihy
Foto: SITA/AP

Cena Zväzu polygrafie na Slovensku za mimoriadne polygrafické spracovanie patrí Tlačiarňam BB za knihu Adolf Born – autobornografie. Nositeľom Ceny BIBIANY vydavateľstvu za najkrajšiu detskú knihu je tento rok vydavateľstvo Buvik za knihu Drevený zámoček. Slovenská národná knižnica vyzdvihla študentské práce Mareka Cinu, Márie Nerádovej, Zuzany Mlynárčikovej, Michala Miškovca, Kristíny Teplanovej a Rastislava Sopúška.

V samostatných kategóriách hodnotila porota vedeckú a odbornú literatúru, krásnu literatúru, literatúru pre deti a mládež, učebnice, knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie, bibliofilské tlače a študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl. V oblasti vedeckej a odbornej literatúry hviezdili minulý rok Dóm od Jozefa Haľka a Štefana Komorného (vydavateľstvo Lúč) a Misia – Mission z dielne Alana Hyžu a Petra Kubínyiho (Don Bosco).

Najkrajšími knihami Slovenska za minulý rok medzi krásnou literatúrou sa stalo päť titulov. Medzi nimi aj Biblia z vydavateľstva Ikar v spolupráci so Spolkom sv. Vojtecha a List Básnikovi od Jána Švantnera z vydavateľstva Proglas. Ocenenie patrí aj knihe Oči a rýmy Erika Ondrejičku (Prokat), Štyrom epištolám k ľuďom od Milana Rúfusa (PRO) a knihe Tri lásky od Tomáša Janovica, Milana Lasicu a Pavla Vilikovského (Marenčin PT).

Osobité miesto medzi ocenenými má literatúra pre deti a mládež

V zozname top kníh minulého roka je Rudolf Sloboda a Ako som sa stal mudrcom (Slovart), Peter Uchnár a Drevený zámoček (Buvik), tiež Krajinka s koníkom od Marty Šurinovej (Perfekt), Rodinný výlet Miloša Ferka (Vydavateľstvo SSS), ako aj Sara Nui a jej Tonino, pieskový šaško (Perfekt). Najkrajšou učebnicou vlaňajška sa stala Hudobná výchova pre 3. ročník základných škôl, pod ktorú sa podpísala dvojica Eva Langsteinová a Belo Felix (SPN-Mladé letá).

Bohaté zastúpenie majú knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie. Výročné ocenenie dnes putovalo aj knihe Adolf Born – autobornografie (Slovart), publikácii Petra Michalovič Ivan Csudai: vita brevis, ars longa (Slovart) či Kysuciam z dielne Jaroslava Veličku (Magma). Cena ovenčila aj úsilie Daniela Brunovského a Denisy Gura Doričovej, ktoré vyústilo do knihy Slovenské ateliéry (Daniel Brunovský). Uznanie majú aj Štiavnické interiéry Andrey Nižňanskej a Ivety Chovanovej (Marenčin PT a OZ Kruh) a Tvar ducha Ivana Melicherčíka (Neomedia). V kategórii bibliofilské tlače bodovala Pieseň piesní Miroslava Cipára (Peter Ďurík)

Šesť publikácií dnes získalo cenu v kategórii študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl: Marek Cina – Havran III/VII (VŠVÚ), Jean de La Fontaine – Najkrajšie bájky (SOŠ polygrafická Bratislava), Michal Miškovec, Alexandra Gubelová a Michaela Bombilajová – Oslíkova stratégia (SOŠ polygrafická Bratislava), Rastislav Sopúšek, Patrik Emerich, Kristína Mikócziová, Gabriela Foltanovičová – Prefíkaná myška (SOŠ polygrafická Bratislava), Márie Nerádová – Slovensko-český obrázkový slovník zákerných slov pre deti (Eur-med) a Zuzana Mlynárčiková – Žabí princ (VŠVÚ).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adolf Born