Vyhlásili víťaza súťaže Cena ITAPA 2018, digitálny portál odbúrava povinnosť čakať na úradoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ITAPA 2018, Richard Raši
Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Richard Raši počas príhovoru na otvorení medzinárodného kongresu ITAPA 2018. Bratislava, 13. november 2018. Foto: SITA/Braňo Bibel

BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) – Suverénnym víťazom súťaže Cena ITAPA 2018 sa podľa kritérií a hlasovaní odbornej poroty stal digitálny projekt Over.si od spoločnosti DXC Technology Slovakia pripravený pre Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII). Tento antibyrokratický portál podľa ÚPVII odbúrava povinnosť občanov čakať na úradoch kvôli rôznym potvrdeniam a výpisom a zároveň im tým šetrí okrem času aj peniaze.

Odbúranie administratívnej záťaže

Ide o hlavnú úlohu eGovernmentu, ktorej naplnenie ale napriek mnohým rokom, množstvu investovaných zdrojov a desiatkam projektov stále unikalo. Ľady sa ale vďaka antibyrokratickému portálu www.oversi.gov.sk prelomili,“ vyhlásil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Portál za necelé tri mesiace svojho fungovania docielil podľa ÚPVII v prvej fáze projektu to, že už viac ako 16 tisíc pracovníkov orgánov verejnej moci získalo nástroj ako sa dostať k oficiálnym údajom bez potreby zaťažovania občanov, pričom pokles záťaže je už teraz podľa Rašiho úradu enormný.

Za jediný mesiac od spustenia projekt zabezpečil viac ako 10-tisíc výpisov a odpisov, ktoré by bez tohto projektu museli ľudia dokladovať. To zodpovedá asi 12 percentám celkového byrokratického zaťaženia občanov. Projekt teda predstavuje veľký a jasne definovaný skok k tomu, aby sa odbúralo zhruba milión rôznych výpisov a odpisov, ktoré ročne občania musia donášať úradom,“ objasnil generálny riaditeľ DXC Technology Slovakia Zdenko Böhmer.

Od septembra už Slováci nemusia na úrady nosiť výpisy z obchodného a živnostenského registra či listy vlastníctva, od januára 2019 pribudnú aj výpisy z registra trestov. Rašiho úrad tiež plánuje v druhom kole odbúrať administratívnu záťaž občanov aj pri potvrdení o návšteve školy, potvrdení o nedoplatkoch na sociálnom i zdravotnom poistení či daniach.

Čakanie pacientov a informácie o verejných financiách

Druhé miesto v súťaži Cena ITAPA 2018 obsadil projekt eČasenka, ktorý rieši problém čakania pacientov v preplnených čakárňach na vyšetrenia u lekárov. „Náš systém umožňuje aj pomerne málo IT zručným pacientom prihlásiť sa, vyžiadať si časenku a následne čakať doma. Alebo len zaslať dopyt na recept. Systém sám automaticky organizuje a notifikuje ľudí tak, aby museli v čakárni stráviť len minimum času,“ vysvetlil zadávateľ aj realizátor tohto projektu Patrik Stieranka.

Odbornú porotu o druhom mieste pre tento projekt presvedčilo viac ako 1,8 milióna pacientov, ktorí služby eČasenky za posledné tri roky využili, ako aj ich 98-percentná miera spokojnosti. Tento projekt získal zároveň aj Cenu Rádia Slovensko.

Cenu za tretie miesto si z ITAPA odniesol projekt UVOstat.sk a jeho zhotoviteľ Miroslav Babič. Projekt na jednom mieste zhromažďuje a dáva do súvisu informácie o verejných obstarávaniach, verejnosť tak môže poľahky zistiť, kam idú verejné financie.

Projekt spája niekoľko verejných zdrojov (vestník, eks, centrálny register zmlúv, výberové konania, register partnerov verejného sektora, register hospodárskych subjektov, register právnických osôb), čím poskytuje nástroj, bez ktorého by sa inak museli používatelia hodiny prehrabávať rôznymi zdrojmi a skladať čriepky dohromady,“ povedal Miroslav Babič. Mesačne na túto stránku zavíta zhruba sedemtisíc ľudí.

Najlepší projekt v oblasti digitalizácie krajín V4

Už druhýkrát v histórii sa udeľovala aj cena za Najlepší projekt v oblasti digitalizácie krajín V4. Do súťaže sa tak mohli prihlásiť aj projekty zo susedných krajín, ktoré prospievajú k rozvoju digitalizácie a informatizácie svojej krajiny. Najlepším projektom v tejto kategórii sa stal projekt Brno iD. V Brne si môžu obyvatelia i návštevníci vďaka nemu vybaviť akékoľvek služby z pohodlia domu – len za pomoci platobnej karty.

Projekt Cviker – Digitálna platforma pre urbanistické plánovanie si odniesol špeciálne ocenenie organizátora za inovatívnu pomoc mestu Poprad a Národný projekt IT akadémia Slovenska zas získal špeciálnu cenu poroty.

Cena ITAPA je súťaž, ktorú vyhlasuje kancelária ITAPA. Hodnotenie je dvojkolové. V prvom kole vyberie odborná porota päť najlepších projektov, pričom výber sa uskutoční spôsobom prideľovania preferenčných bodov. V druhom kole porotcovia hodnotia už len päť vybraných – nominovaných projektov. Na spoločnom stretnutí po rozprave určia konečné poradie projektov od 1. po 3. miesto.

Podujatia ITAPA (informačné technológie a verejná správa) už 17 rokov prinášajú nové impulzy a inšpirácie pre slovenský eGovernment, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou nielen IT komunity. Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých akcií. Jesenný dvojdňový medzinárodný kongres sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločnosti z celého sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Richard Raši