Vyhrať alebo zomrieť, Justinu Kowalczykovú zlato bolelo

Kowalczyková
Preteky na 10 km klasicky s hromadným štartom v rámci Svetového pohára bežkýň na lyžiach ovládla Justyna Kowalczyková. Foto: SITA, AP

ČERVENÁ POĽANA 13. februára (WEBNOVINY) – Buď zvíťazím alebo tam zomriem! S týmito slovami vybiehala poľská reprezentantka v behu na lyžiach Justyna Kowalczyková do štvrtkových olympijských pretekov na 10 km klasicky. Napokon finišovala najrýchlejšie zo všetkých s náskokom takmer 20 sekúnd pred Švédkou Charlottou Kallovou a naplnila podstatu svojej emotívnej predštartovnej výzvy.

„Ďakujem všetkým kritikom, ktorí ma správne nabudili na tieto preteky. Dala som do toho všetko a moje telo nevýslovne trpelo. V záverečných dvoch kilometroch som si naozaj myslela, že na trati zomriem,“ komentovala Kowalczyková pre poľské médiá. „Bola fantastická. Dnes sa s ňou nedalo reálne merať sily,“ uznala veľká nórska súperka Marit Björgenová, ktorá zaostala za Poľkou o viac než pol minúty. Nestačilo jej to ani na stupne víťazok.

Zdravotné problémy

V uplynulých dňoch sa poľskými médiami prevalila kauza so zlomenou kostičkou v ľavej nohe Justyni Kowalczykovej. Skúsená Poľka neuspela v sobotňajšom skiatlone, vynechala utorkový šprint a naplno sa sústredila na štvrtkovú klasiku. Napokon jej všetko vyšlo tak, ako si zaumienila, možno ešte lepšie. „Na tréningoch som používala trénerovu topánku, aby sa mi do nej zmestila noha. Nakoniec som sa rozhodla, že pôjdem na štart. V posledných dvoch týždňoch ma to dosť bolelo. Teraz je to lepšie, lebo som dostala analgetickú injekciu,“ napísal Przeglad Sportowy. Pre Gazetu 31-ročná nezlomná Poľka povedala, že zlomená noha bola len vrcholom smoly a mala aj iné zdravotné problémy. „Pred odchodom do Soči som mala na sústredení v Santa Caterine omrznuté palce na nohách, z ktorých mi museli stiahnuť nechty a hneď v prvý deň na olympijských hrách som si cestou do schodov natiahla achilovku.“

Obrazom: Šiesty deň na olympiáde v Soči

Poliaci majú prvý raz v histórii na jedných zimných olympijských hrách dve zlaté medaily (o druhú sa postaral skokan na lyžiach Kamil Stoch) a to hry v Soči ešte nie sú ani v polovici. Kowalczyková zasa rozšírila svoju zbierku cenných kovov zo ZOH na päť a už je najúspešnejšou poľskou olympioničkou v histórii ZOH. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri získala Kowalczyková všetky tri kovy: zlato na 30 km klasicky, striebro v šprinte klasicky a bronz v skiatlone. Prvú olympijskú medailu jej zavesili na krk už v Turíne 2006, keď bola bronzová v behu na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom.

Voda v stope

Podľa teplôt by sa nemali v Soči a jeho okolí konať zimné, ale letné olympijské hry. Bežkyniam na lyžiach svietilo vo štvrtok počas popoludňajších pretekov na 10 km klasicky v komplexe Laura silné slnko, teplota sa pohybovala medzi 12 až 16 °C. Športovci na OH 2012 v Londýne mali pri súťažiach pod holým nebom viackrát podobné i horšie poveternostné podmienky. Bežkyne na lyžiach vo štvrtok zaimprovizovali a mnohé si zobrali kombinézy s krátkymi rukávmi. Američanky Sophie Caldwellová a Sadie Bjornsenová mali pod číslom len tričká s krátkymi rukávmi, ďalšie pretekárky vybehli na trať bez rukavíc, čapíc či termobielizne.

„Bola som dobre oblečená, lebo som sa obávala, aby som neprechladla v zjazdoch. Sneh sa na trati topil, v stope bola voda. Bolo náročné v tomto lyžovať,“ povedala Slovenka Alena Procházková. Podľa meteorológov má byť teplo ešte aj v piatok, ortuť teplomera by mala vystúpiť až na 17 stupňov. Preteky sa začínali popoludní o 14.00 h miestneho času. Ideálnejšie by boli začiatky hneď ráno, keďže vtedy sa sneh ešte netopí rýchlym tempom. Pri popoludňajšom behu mali pretekárky problémy udržať tempo, keďže stopu zalievala voda.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Bežkyniam na lyžiach bolo na trati aj horúco. Na podobné teploty v zimnom období nie sú zvyknuté. Mnohé však zobrali podmienky s úsmevom. „Počasie je skutočne bláznivé. V podobnom teple som asi ešte nepretekala. Vďaka smiechu servismanov a trénerov som zostala uvoľnená,“ povedala Caldwellová. „Niečo sme si na seba museli dať,“ povedala Nórka Marit Björgenová, ktorá skončila piata. Bežala v kombinéze, pod ktorou mala len spodnú bielizeň.

Krátke rukávy odporučil lekár aj Nemke Stefanie Böhlerovej a ona skončila nečakane na šiestom mieste. „Náš lekár to urobil jednoducho – odstrihol nám rukávy. Bol to skvelý nápad. Niečo podobné zažívame len v lete na ľadovcoch,“ povedala Böhlerová. Informácie zverejnil ONS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováJustyna KowalczykováMarit Björgenová