Vyjadrenia SaS k utečencom sú unáhlené, tvrdia Vysoké Tatry

Vysoke tatry
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Mesto Vysoké Tatry považuje vyjadrenie Ľubomíra Galka zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) o umiestnení 500 migrantov z Rakúska do bývalých Vojenských klimatických kúpeľov v Tatranských Matliaroch za urýchlené a nekoncepčné.

Návrh Tatier sa stretol s nepochopením

Ako ďalej uvádza vo svojom vyhlásení starosta Vysokých Tatier Ján Mokoš, „ako Galko sám hovorí, utečenci neprišli na Slovensko za rekreáciou, takže nerozumieme dôvodu, prečo by ich štát mal posielať tam, kam ľudia chodia za oddychom“. Bývalé vojenské priestory v Tatranských Matliaroch sú totiž podľa SaS jednou z budov, kam by štát mohol utečencov, ktorí žiadajú o azyl v Rakúsku, u nás dočasne umiestniť.

„Nevyužité objekty bývalých Vojenských klimatických kúpeľov v Tatranských Matliaroch v prvom rade nie sú mimo zastavaného územia, ako uvádza Galko a už vôbec tento priestor nie je oplotený,“ vysvetlil starosta Mokoš. Navyše, Vysoké Tatry sú podľa neho destináciou cestovného ruchu a práve v týchto nepokojných časoch si ich mnohí domáci i zahraniční návštevníci vyberajú práve preto, že tu nachádzajú pokoj a cítia sa bezpečne.

Riešením situácie s prijatím 500 utečencov z Rakúska je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) práve ich umiestnenie do bývalých vojenských priestorov mimo zastavaných území obcí. Ako povedal Ľubomír Galko zo strany, ide o priestory, kde bude možné žiadateľov o azyl strážiť, aby nedošlo k stretom s obyvateľmi. Obyvatelia Gabčíkova, kam majú migranti v auguste prísť, totiž v nedeľu 2. augusta v miestnom referende zriadenie utečeneckého tábora odmietli.

SaS navrhla tri vojenské priestory

SaS navrhla hneď tri vojenské priestory, kam by všetkých 500 alebo aspoň prevažná časť utečencov z Rakúska mohla prísť. Ide o Vojenský výcvikový priestor Lešť, ktorý presahuje kapacitu 500 postelí a je vhodný na to, aby tam bolo možné ľudí umiestniť a postarať sa o nich.

Druhou možnosťou je Vojenské zariadenie Tatranské Matliare, ktoré je oplotené, mimo obce, má kapacitu 300 postelí a je dlhodobo prázdne. Posledným miestom je Vojenské rekreačné zariadenie Smrekovica, ktoré je hlboko v lese a má kapacitu 99 postelí. Kapacitu v Tatranských Matliaroch i v Smrekovici je možné podľa jeho slov zväčšiť.

„Smrekovica je pripravená prijať ľudí,“ doplnil Galko. Prípadné náklady sa budú presúvať len medzi orgánmi štátnej správy, a teda ministerstvom vnútra a obrany, poznamenal Galko. Určite však podľa neho existujú aj iné vojenské priestory, napríklad kasárne, ktoré sú mimo zastavaných zón a je jednoduché ich strážiť.

Ministerstvo hovorí o bezpečnostnom riziku

Výroky predstaviteľov strany SaS hraničia až s bezpečnostným rizikom, zdôrazňuje sa v reakcii ministerstva obrany, ktoré poskytla hovorkyňa Martina Balleková. Vojenský obvod Lešť je územný a správny celok, ktorý slúži na zabezpečenie úloh obrany a bezpečnosti štátu, preto v zmysle zákona o vojenských obvodoch je umiestnenie žiadateľov o azyl na Lešti nereálne.

Galko ako bývalý minister obrany by mal vedieť, že v Centre výcviku Lešť prebiehajú cvičenia ozbrojených a záchranárskych zložiek vrátane zahraničných. Okrem toho sa pripravuje certifikácia Centra výcviku Lešť ako centra výnimočnosti NATO a aj z tohto dôvodu sa v jeho častiach nemôžu pohybovať osoby, ktoré nie sú na to oprávnené, zdôrazňuje ministerstvo.

Rezort dodal, že Galko, ktorý je zároveň aj členom brannobezpečnostného výboru, by mal vedieť, že v týchto priestoroch sa nachádzajú aj utajované skutočnosti. O ďalších možnostiach využitia Ozbrojených síl SR rokuje rezort obrany s rezortom vnútra, doplnila Balleková.

V Gabčíkove utečencov odmietli

Obyvatelia Gabčíkova v nedeľu 2. augusta v miestnom referende odmietli utečencov a zriadenie dočasného utečeneckého tábora. Proti táboru v obci hlasovalo 96,67 percenta občanov, teda 2 501 z obyvateľov, ktorí plebiscit podporili. K hlasovacím urnám prišlo 2 603 zo 4 452 oprávnených voličov. Volebné komisie rozdali 2 600 hlasovacích lístkov, 2 587 z nich bolo platných, 13 neplatných.

Referendum sa v obci začalo o 7:00, volebné okrsky sa zatvorili o 19:00. Občania oprávnení hlasovať odpovedali na otázku „Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora v budove STU v obci Gabčíkovo?“ Na referendovú otázku odpovedalo „nie“ 3,32 percenta voličov.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MokošĽubomír Galko
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita