Výkupné ceny elektriny z OZE sa meniť nebudú

Euro, elektrina
Foto: Ilustračné foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Výkupné ceny elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a z kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) sa v najbližšom období meniť nebudú. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Miroslav Lupták, výkupné ceny elektriny z obnoviteľných zdrojov budú teda v budúcom roku na úrovni stanovenej vo výnose, ktorý platí od konca júna tohto roka. „Úrad neplánuje v tomto roku žiadnu novelu výnosu, ktorým sa ustanovuje regulácia cien v elektroenergetike. Posledná novela výnosu nadobudla účinnosť 30. júna tohto roka a priniesla zmenu cien elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. Na jej základe budú stanovené ceny elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na budúci rok,“ povedal Lupták.

Regulačný úrad v poslednej novele výnosu o regulácii cien v elektroenergetike menil najmä výkupnú cenu elektrickej energie vyrobenej prostredníctvom slnečných elektrární. Regulačný úrad znížil maximálnu výkupnú cenu elektriny zo slnka z pôvodných 430,72 eura za megawatthodinu na 387,65 eura za megawatthodinu. Pri ostatných obnoviteľných zdrojoch energie regulačný úrad výkupné ceny elektrickej energie výrazne nemenil. Elektrickú energiu vyrobenú prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií musí povinne vykupovať distribučná spoločnosť. Tie už upozornili, že práve povinný výkup tzv. zelenej energie môže pre koncových odberateľov zvýšiť ceny elektriny. Problémy s cenami elektriny v dôsledku výkupu zelenej energie už zaznamenalo aj Nemecko či Česká republika.

Dopady povinného výkupu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energií a z kombinovanej výroby elektriny a tepla na koncové ceny by mala zmierniť novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Tú do Národnej rady SR predložil poslanec za stranu SaS Ľudovít Jurčík. Novela okrem iného upravuje podporu pre elektrinu zo slnka. Pre slnečnú energiu sa podľa navrhovanej novely nárok na podporu doplatkom obmedzuje len na zariadenie umiestnené na strešnej konštrukcii alebo na odvodovej stene do inštalovaného výkonu 100 kilowattov. “Návrh znižuje dopad, ktorý by bol spôsobený nadmernou inštaláciou fotovoltických elektrární na konečnú cenu,“ uvádza sa novele.

Predložená novela zákona by taktiež mala umožniť regulačnému úradu znížiť výkupné ceny elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov, napríklad kvôli zníženiu nákupných cien technológií, o viac ako v súčasnosti povolených 10 %. Po schválení novely by sa taktiež mala znížiť hranica inštalovaného výkonu, od ktorej preberá odchýlku prevádzkovateľ distribučnej spoločnosti. “Návrh novely prenáša zodpovednosť na výrobcu s inštalovaným výkonom nad jeden megawatt, čím sa dosiahne, že sa nezvýšia náklady systému a nezaťaží sa tak významne cena elektriny,“ konštatuje sa v návrhu novely. Ak poslanci schvália novelu, tak regulačný úrad bude povinný sledovať dobu návratnosti investície, ktorá nesmie byť kratšia ako 12 rokov.

Výstavba slnečných či veterných elektrární má na Slovensku zatiaľ stop. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy, v júni rozhodla, že do konca budúceho roka nevydá žiadne kladné stanovisko pre výstavbu slnečných a veterných elektrární. Kladné stanovisko prenosovej sústavy je potrebné pre získanie osvedčenia od Ministerstva hospodárstva SR (MH). „Očakávame, že na Slovensku bude do konca roka 2011 vybudovaných zhruba 700 megawattov inštalovaného výkonu slnečných elektrární. Táto výška inštalovaného výkonu vysoko presahuje limit inštalovaného výkonu zdrojov s vysokou fluktuáciou výroby, ktorý je podľa súčasných poznatkov absorbovateľný elektrizačnou sústavou,“ zdôvodnila svoje rozhodnutie Slovenská elektrizačná prenosová sústava.

Podľa prenosovej sústavy pri nekontrolovateľnej výstavbe spomínaných zdrojov elektrickej energie môže nastať veľmi vážny stav. „Najmä v letnom období, zrejme už v roku 2011, môžu slnečné elektrárne spôsobiť zložité prevádzkové režimy v elektrizačnej sústave z pohľadu jej dispečerského riadenia. V letnom období je totiž nevyhnutné očakávať maximálnu výrobu zo slnečných elektrární súčasne s očakávaným najnižším zaťažením resp. spotrebou elektriny na Slovensku v tomto čase,“ zdôraznila spoločnosť.

Do konca roka 2011 plánuje Slovenská elektrizačná prenosová sústava sledovať a vyhodnocovať vplyv obnoviteľných zdrojov elektriny na prevádzku, riadenie a spoľahlivosť elektrizačnej sústavy. Začiatkom roka 2012 chce prenosová sústava na základe vyhodnotenia situáciu opätovne posúdiť.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava považuje veterné ako aj slnečné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet“.

Viaceré združenia ako aj ochranárske organizácie odmietajú tvrdenia, že obnoviteľné zdroje zvyšujú cenu elektrickej energie alebo ohrozujú stabilitu a bezpečnosť prenosovej sústavy. Podľa nich za zvyšovaním cien elektriny môžu odvody na likvidáciu jadrovej energetiky.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví