Vynálezca chce opäť šokovať svet, na netradičnom vynáleze sa pokúsi preletieť Lamanšský prieliv

Franky Zapata, flyboard
Francúzsky vynálezca a dobrodruh Franky Zapata na flyboarde. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 22. júla (SITA) – Francúzsky vynálezca a dobrodruh Franky Zapata, ktorý minulý týždeň šokoval celý svet, keď počas vojenskej prehliadky na parížskom bulvári Champs-Elysées lietal veľkou rýchlosťou vo vzduchu na svojom novom netradičnom vynáleze, má pred sebou ďalšiu métu.

Vo štvrtok sa pokúsi na svojom zariadení, ktoré nazval flyboard, preletieť nad Lamanšským prielivom. Štyridsaťročný bývalý pretekár vo vodnom lyžovaní aj sám pripúšťa, že nie je isté, či sa mu to podarí. „Nebude to ľahké. Myslím, že mám 30-percentnú šancu,“ povedal cez víkend francúzskym médiám.

Vznášadlo podobné dronu

Flyboard je vznášadlo podobné dronu, ktoré má päť motorov a dokáže letieť rýchlosťou až 140 kilometrov za hodinu.

Človek na ňom počas letu stojí, a keďže je to pomerne malé zariadenie, z diaľky to môže vyzerať, akoby človek letel sám od seba, bez pomoci akéhokoľvek stroja.

Štvrtok 25. júla si Zapata nevybral náhodou. V ten istý deň pred 110 rokmi sa totiž podarilo francúzskemu letcovi Louisovi Bériotovi prvý raz preletieť ponad Lamanšský prieliv s lietadlom.

Let má trvať 20 minút

Zapata plánuje vo štvrtok na svoj pokusný let odštartovať z dedinky Sangatte pri francúzskom Calais a pristáť chce v zátoke pri obci St Margaret’s neďaleko anglického Doveru.

Let by mal trvať 20 minút a Zapata bude musieť počas neho raz natankovať palivo z lode uprostred Lamanšského prielivu.

Ako cez víkend povedal novinárom, ešte sa nerozhodol, či na lodi pristane, alebo sa bude počas tankovania nad ňou vznášať. Druhá možnosť je nebezpečnejšia, ale lákavejšia – umožnila by mu totiž prekonať prieliv na jediný raz bez medzipristátia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom