Vynára sa ďalší škandál, Slováci hrali na kúpenom šampionáte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Futbal vittek
Podľa zistenia amerických vyšetrovateľov boli za historicky prvým šampionátom na africkom kontinente úplatky. Foto: SITA/AP

STELLENBOSCH 28. mája (WEBNOVINY) – Nie charizmatický bojovník proti apartheidu Nelson Mandela, ale omnoho profánnejšie motívy viedli k tomu, že futbalové majstrovstvá sveta sa v roku 2010 konali v Juhoafrickej republike. Podľa zistenia amerických vyšetrovateľov boli za historicky prvým šampionátom na africkom kontinente úplatky. Desať miliónov amerických dolárov stáli údajne tri hlasy od členov exekutívy Medzinárodnej futbalovej federácie. Je dokonca možné, že sa tak dialo s vedomím juhoafrickej vlády.

V 164-stranovom spise, ktorý v stredu poskytlo na zverejnenie ministerstvo spravodlivosti USA, je uvedených dvanásť prípadov. V nich o rôznych výsadách a právach rozhodovali úplatky. Pod písmenom G sa ako siedmy v poradí nachádza výber dejiska šampionátu v roku 2010.

Američania zistili, že ešte pred pridelením nemenovaný vysoký funkcionár z JAR odovzdal členovi rodiny Jacka Warnera, vtedajšieho viceprezidenta a člena exekutívy FIFA kufrík s bankovkami, konkrétne americkými dolármi v hodnote 10 000. Peniaze sa potom dostali k Warnerovi do Trinidadu a Tobaga.

Warner neskôr cestoval do Maroka, kde mu súper JAR ponúkol milión dolárov. Pár mesiacov pred voľbami do hry opäť vstúpili Juhoafričania s cifrou 10 miliónov USD. Suma mala byť doručená Karibskej futbalovej únii ako cena za tri hlasy – jeden patril Warnerovi, druhý zrejme Američanovi Charlesovi „Chuckovi“ Blazerovi a tretia niektorému juhoamerickému členovi. V máji 2004 kandidatúra JAR zdolala marockú pomerom hlasov 14:10. V januári a marci 2008 prišlo zo švajčiarskeho účtu FIFA na účet Bank of America v New Yorku 10 miliónov USD. V priebehu nadchádzajúcich troch rokov Warner uskutočnil tri platby Blazerovi v celkovej výške 750-tisíc USD.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nelson Mandela