Vynikajúca Schmiedlová valcuje súperky, v Riu ide do finále

Karolína Schmiedlová

RIO DE JANEIRO 21. februára (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová postúpila po prvý raz v kariére do finále dvojhry na hlavnom ženskom okruhu WTA. V sobotňajšom semifinále na turnaji WTA série International na antuke v brazílskom Riu de Janeiro vyradila 20-ročná slovenská fedcupová reprezentantka nasadená ako šiesta Rumunku Irinu-Cameliu Begovú 6:3, 4:6 a 6:2.

Stretnutie bolo veľmi vyrovnané, pre zdravotné problémy Rumunky neustále prerušované a napokon trvalo 163 minút. Súperkou Schmiedlovej v nedeľňajšom finále bude lepšia zo zápasu Sara Erraniová (Tal.-1) – Johanna Larssonová (Švéd.-5).

Neustále ošetrovanie súperky ju rozhodilo

Zverenkyňa Milana Martinca Schmiedlová (75. v rebríčku WTA) v dejisku budúcoročných olympijských hier prehrala prvýkrát set, keď neuspela v druhom dejstve. Schmiedlová už má v Brazílii istotu nezdanenej prémie 21 400 USD a 180 bodov do rebríčka WTA. Trochu ju rozhodili viaceré pauzy na ošetrenie, ktoré si Begová brala od začiatku druhého setu pre problémy so žalúdkom i brušným svalstvom. Koncentráciu strácala aj pri preletoch helikoptér či lietadiel nad centrálnym dvorcom.

„Bol to pre mňa náročný zápas po fyzickej i psychickej stránke. Hrať o jednej popoludní v tunajšom počasí nie je vôbec jednoduché. Bola som veľmi nervózna, keďže to bolo moje prvé semifinále a veľmi som ho chcela vyhrať. Navyše, súperka sa od druhého setu tvárila, akoby išla zápas skončiť, neustále sa nechala ošetrovať. Nemohla som si však nič pripustiť, musela som sa koncentrovať na svoju hru. Dosť ma to však rozhodilo a urobila som preto pár chýb,“ povedala pre agentúru SITA Schmiedlová.

Druhý set prehrala vlastnou hlúposťou

Potom dodola: „Hnevá ma druhý set, ktorý som si prehrala vlastnou hlúposťou, keďže som ho mohla vyhrať. Vážim si však, že som zabojovala v treťom a úspešne ho zvládla. S tými preletmi to bola možno náhoda, ale dnes mi nešiel servis, neverila som si pri ňom. Snáď vo finále bude lepší.“

Staršia zo sestier Schmiedlových prehrávala v úvode prvého setu 1:2, ale rýchlo získala stratené podanie späť. Slovenka hrala kvalitný tenis, výborne sa pohybovala a nepúšťala súperku do výmen, pri ktorých by sa ocitla pod tlakom. Postupne našla správny recept a zaskočila favoritku duelu. V ôsmom geme sa rýchlo pri podaní súperky dostala do vedenia 40:0 a napokon premenila tretí brejk, čo bol rozhodujúci okamih prvého dejstva.

Begová sa po pauze dostala do tempa

V druhom sete sa podarilo Schmiedlovej získať Begovej podanie, ale potom sa Rumunka začala sťažovať na bolesti brucha. Vyžiadala si čas na ošetrenie a rozhodla sa pokračovať v zápase. Po nastúpení na kurt prehrávala 0:40, ale vzchopila sa a napokon vyrovnala na 1:1. Begová sa po pauze dostala do tempa a zaskočila Schmiedlovú.

Za stavu 2:1 však odišla v opatere lekárov opäť mimo kurt a Schmiedlová musela čakať na pokračovanie duelu. Po pauze sa Slovenke nedarilo, robila nevynútené chyby. Za stavu 1:3 sa síce na čas vzchopila a vďaka veľkej húževnatosti otočila priebeh na 4:3, ale potom už úradovala na kurte Begová a druhý set napokon patril jej.

Irina Camelia Begová

Radšej by si vo finále zahrala s Larssonovou

V treťom dejstve si súperky brali svoje podanie, prvýkrát sa ho podarilo udržať až Schmiedlovej a odskočila na 3:1. Slovenská tenistka si potom udržiavala náskok a úder po údere sa približovala k cennému úspechu. V ôsmej hre premenila Schmiedlová pri vlastnom podaní hneď prvý mečbal.

Po dlhom zápase bude mať slovenská tenistka čas na regeneráciu. „Hráme až o tretej miestneho času, čo je dostatok času na prípravu. Verím, že ma semifinále, aj keď bolo ťažké, nepoznačí. Radšej by som sa vo finále stretla s Larssonovou, lebo som ju už zdolala a nemala pred ňou až taký rešpekt. Larssonová i Erraniová hrajú podobným štýlom,“ doplnila pre SITA Schmiedlová.

Výsledok sobotňajšieho súboja semifinále dvojhry na tenisovom turnaji WTA International Rio Open v Riu de Janeiro (dotácia 250-tisíc USD, antuka):

Karolína Schmiedlová (SR-6) – Irina-Camelia Begová (Rum.-2) 6:3, 4:6, 6:2 za 163 minút

Sara Erraniová (Tal.-1) – Johanna Larssonová (Švéd.-5) 7:5, 6:3

Viac k osobe Anna Karolína SchmiedlováIrina-Camelia BegováKarolína SchmiedlováSara Erraniová