Výnimky pre dohodárov, exminister Mihál žiada zmenu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanost
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Pri odvodových povinnostiach dohodárov by sa mali urobiť výnimky aj pre ďalšie skupiny, nielen pri študentoch a dôchodcoch.

Pre tých, ktorí pracujú na dohodu a dostávajú nízke odmeny, to navrhuje exminister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál (SaS).

Podľa neho boli zmenami o práci na dohodu poškodení všetci, čo na dohody pracujú.

„Hovorím najmä o neziskových organizáciách, treťom sektore, o centrách voľného času. Tí všetci nemajú peniaze na to, aby platili 35-percentné odvody, hoci z nízkych zárobkov. Najviac to poškodzuje matky na rodičovskej dovolenke,“ povedal v relácii televízie Markíza Na telo.

Richter chce menej dohodárov

Predvolebná kampaň strany SaS v Žiline
Foto: SITA/Lukáš Macek
Slovensko má nový Zákonník práce
Foto: SITA/Marián Peiger

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) v debate uviedol, že záujem urobiť výnimku pri odvodoch mali predovšetkým pri tých, ktorí to najviac potrebujú.

„Nevylučujeme, že sa k tejto problematike vrátime,“ povedal s tým, že musia byť k tomu vytvorené základné predpoklady a podmienky.

„Aby sme vedeli zhodnotiť, kto aký príjem z hľadiska rodiny má,“ dodal.

Richter tiež priznal, že má záujem, aby väčšina súčasných dohodárov skončila v klasickom pracovno-právnom vzťahu. „Osemsto miliónov eur je čiastka, ktorá bola na dohodách vyplatená v roku 2011 a nebola zodvodnená,“ skonštatoval.

Ak bude menej dohodárov, ale viac stabilných pracovných miest, bude to dobré,“ dodal.

Mihál v debate vyčítal vláde novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, podľa ktorej by si museli dať aj živnostníci vypracovať zdravotnícky audit, čo ich podľa Mihála zbytočne zaťaží.

Podľa exministra je na webstránke národnej rady momentálne medzi predloženými návrhmi zákonov verzia novely, ktorá túto povinnosť obsahuje.

Správnu verziu doložia

Minister Richter priznal, že do parlamentu bola odoslaná nesprávna verzia. „Do parlamentu išlo iné znenie, ako bolo prijaté na hospodárskej rade a vo vláde. Je to administratívna chyba,“ vysvetľoval.

Podľa jeho slov došlo pri prerokovávaní novely na hospodárskej a sociálnej rade vlády k zmenám a tieto zmeny schválila aj vláda, ale do parlamentu sa dostala pôvodná verzia. „Predpokladám, že budúci týždeň doložia tú správnu verziu,“ dodal Richter.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterJozef Mihál