Vynucovať od pendlerov potvrdenie o teste je čisté bláznovstvo (komentár)

Hraničný priechod Petržalka - Berg
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel


Podľa nového karanténneho opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, ktorý je výsledkom rokovania ústredného krízového štábu, sa budú musieť od 1. mája pendleri preukázať negatívnym testom RT-PCR na ochorenie COVID-19, nie starším ako 30 dní.

Krízový štáb pod taktovkou premiéra Matoviča a hlavného hygienika Jána Mikasa tak od ľudí, ktorí denno-denne dochádzajú do práce, vynucujú test, ktorý v súčasnosti stojí zhruba 70 € a dá sa zrealizovať len v súkromných labákoch.

Biznis pre labáky

V priebehu čosi vyše týždňa by to znamenalo testovanie tisícok ľudí. Len v maďarskom pohraničí žije podľa našich informácií zhruba 6000 Slovákov, v rakúskom sa ich počet pohybuje na úrovni 10-tisíc.

Niektoré odhady dokonca hovoria o 30-tisíc Slovákoch, žijúcich v pohraničných obciach v okolí Bratislavy.

Ak by chceli mať test všetci, laboratóriá si prídu na svoje. Pri skromnejšom odhade počtu pendlerov sa môžu tešiť na mesačné tržby presahujúce milión eur.

Pre 3-4 člennú rodinu to znamená mesačne zaplatiť 210-280 eur, čo v súčasnej neistej situácii nie je práve málo.

Bezpečné regióny

Prečo sa premiér s hygienikom rozhodli voči pendlerom pritvrdiť, nie je jasné. Napríklad v celej oblasti Bruck An der Leitha, ktorej súčasťou je aj obľúbené mestečko Hainburg, je len 73 potvrdených prípadov a žiadne úmrtie.

Všetky rakúske prihraničné okresy (Bruck an der Leitha, Neusiedl am See a Gänserndorf) majú len 204 infikovaných osôb.

V Rábsko-mošonsko-šopronskej župe, ktorá susedí so Slovenskom z maďarskej strany, je len 37 potvrdených prípadov.

Pendleri sa v ostatnom čase stávajú absolútne v rozpore s princípmi Európskej únie často terčom šikanovania. Bratislava ich napríklad hodila cez palubu, keď zrušila autobusovú linku 901 do Hainburgu a pustila na ňu súkromného prepravcu, s ktorým museli slovenskí obyvatelia rakúskych obcí zviesť tvrdý boj o ceny lístkov aj hustejší grafikon.

Podobný osud vraj Bratislava chystá aj pre linku 801 do maďarskej Rajky.

Od vypuknutia koronakrízy sú pendleri neustále vystavení obavám, či sa budú môcť pohybovať z domu do práce a čelia prekážkam najmä zo strany maďarských úradov. A k nim sa teraz výraznou mierou pridáva aj ich materská krajina.

Neexistujúci problém

V každom prípade by bolo aspoň elementárne slušné, aby dostali solídny čas na splnenie nariadenia, keď už nikto nepovažuje za nutné s nimi o tom vopred diskutovať.
Ale na druhej strane, toto obmedzenie je pochopiteľné.

Matovič vďaka nemu celkom určite dokáže zvládnuť neexistujúcu hrozbu, na rozdiel od tých skutočných. Klienti domovov sociálnych služieb a ich ošetrovatelia by o tom vedeli veľa rozprávať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán Mikas
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR