Výpadky elektriny vyvolali v Senegale násilné nepokoje

Elektrina
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

DAKAR 28. júna (WEBNOVINY) – Obyvatelia senegalskej metropoly Dakar a 150-tisícového mesta Mbour v pondelok večer vyšli do ulíc, kde na protest proti výpadkom v dodávkach elektriny ničili a podpaľovali kancelárie štátneho energetického podniku a iné vládne budovy.

Ako informoval dakarský spravodajca tlačovej agentúry AFP, v plameňoch skončili štyri pobočky spoločnosti Senelec vrátane niekoľkých vozidiel a výtržníci taktiež vyrabovali a podpálili daňový úrad na jednom z predmestí.

V pobrežnom meste Mbour ležiacom asi 80 kilometrov južne od Dakaru podľa svedkov protestovali tisíce ľudí, ktorých rozhneval elektrický výpadok trvajúci 48 hodín. Účastníkov vzbury, ktorí blokovali ulice a demolovali kancelárie podniku Senelec, sa polícia snažila rozohnať pomocou slzotvorného plynu. Zatiaľ nie je známe, či si nepokoje vyžiadali nejaké zranenia.

Senegal dlhodobo zápasí s problémami pri zásobovaní elektrinou, v posledných týždňoch sa však situácia výrazne zhoršila, pričom niektoré oblasti postihli až dvojdňové výpadky. Najnovšej vzbure predchádzali celonárodné protesty proti zámeru prezidenta Abdoulayeho Wadeho uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, ktoré si vyžiadali vyše 100 zranených. Išlo pritom o najväčšie demonštrácie od Wadeho nástupu k moci v roku 2000.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom