Výpoveď podáva 2411 lekárov v 34 nemocniciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár, pacient
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Vo štvrtok podáva výpoveď 2 411 lekárov v 34 nemocniciach. Ako na brífingu informoval predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár, je to niekde okolo polovice zo všetkých lekárov, ktorí poskytujú starostlivosť pri lôžku, pričom v nosných odboroch je to niekde až okolo 70 %. Ani tento počet pritom podľa neho nemusí byť konečný. „Táto situácia ohľadom výpovedí je nezvratná, rozhodli sme sa bojovať a chcem vás ubezpečiť, že budeme bojovať do konca,“ povedal ďalej šéf lekárskych odborárov.

Šéf lekárskych odborov: Toto už nie je hra… Hrozí kolaps

Medzi zdravotnícke zariadenia, v ktorých sa lekári rozhodli podať výpoveď, sú všetky kľúčové fakultné nemocnice, ale aj niektoré menšie zariadenia aj akciové spoločnosti. Ak pritom podľa Kollára odbory nedospejú k dohode s Ministerstvom zdravotníctva SR, po 1. decembri, kedy uplynie výpovedná lehota, hrozí na Slovensku kolaps zdravotníctva. „Vážený pán minister, vážená pani premiérka, toto už nie je hra. Ak sa ministerstvo a vláda nepostavia zodpovedne k riešeniu týchto problémov a k požiadavkám lekárov, takýto počet výpovedí reálne spôsobí kolaps zdravotného systému na Slovensku so všetkými jeho dôsledkami,“ vyhlásil Kollár.

Lekári chcú zastaviť chaos

Ten pritom opätovne ubezpečil pacientov, že bojujú aj za nich. „Všetci dobre vieme, že ak sa nám nepodarí zastaviť úpadok zdravotníctva teraz, doplatíme na to bez rozdielu všetci, lekári či pacienti,“ tvrdí šéf odborárov. Podľa neho lekárom neostalo nič iné, iba podať výpovede. „Robíme to však nie preto, že to chceme, ale preto, že musíme, lebo je to z nášho pohľadu jediná legitímna a posledná možnosť, ako túto krízovú situáciu v zdravotníctve zastaviť a zvrátiť. My si už nemôžeme dovoliť prehrať,“ skonštatoval Kollár. Podľa neho lekári nechcú paralyzovať systém, ale zastaviť chaos a oživiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Odborári pritom nemali k dispozícii konkrétne čísla výpovedí za všetky zdravotnícke zariadenia. Počty za jednotlivé nemocnice a oddelenia zverejnia v priebehu niekoľkých dní. Už teraz ale hovorili, že niektorým ich kolegom sa v súvislosti s výpoveďami vyhrážajú. Kollár však vyhlásil, že nestrpia žiadny nátlak a budú pozorne sledovať správanie riaditeľov zariadení. Pred novinármi pritom odborári odovzdali výpovede lekárov v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Tam sa rozhodlo pre odchod vyše 600 lekárov. Podľa Kollára je to výrazne viac ako 50 %. Ešte horšia má byť situácia v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave. Tam údajne výpoveď podáva 121 lekárov, čo je viac ako 54 % z ich celkového počtu.

Najvyšší počet výpovedí má byť na oddeleniach akútnej medicíny

Nemocnica, dieťa
Foto: SITA/Jano Šperka

Z kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny sa pre odchod rozhodlo 97 % lekárov. To údajne znamená, že ak nepríde k dohode, bude za poskytovanie anestézie, ktorú podávajú na viac ako desiatich pracoviskách, zodpovedný jeden lekár. Z kliniky detskej chirurgie podalo v prípade Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave výpoveď 84 % lekárov. Už len z týchto dvoch prípadov je podľa odborárov zrejmé, že operatíva sa v prípade nedohody v tomto zariadení po 1. decembri zastaví.

Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Danica Lehocká uviedla, že je to prvá konkrétna informácia, ktorú od odborárov majú. „Najprv musíme preveriť, aký je skutkový stav a potom musíme zvoliť varianty riešenia, ktoré budú potrebné najmä z pohľadu profesií týchto konkrétnych lekárov,“ povedala Lehocká. Tá zároveň potvrdila, že v najväčšej nemocnici na Slovensku sa pripravuje podpis kolektívnej zmluvy, pričom zamestnanci sú s rokovaniami spokojní.

Lekárske odborové združenie pristúpilo k reálnemu zbieraniu výpovedí 25. augusta. Vtedy bolo pod deklaráciu o pripravenosti ukončiť pracovný pomer podpísaných 3 827 lekárov z 51 nemocníc. Odborári žiadajú presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov.

Združenie má takmer dvetisíc členov. Podľa odhadov odborárov pôsobí v súčasnosti v slovenských nemociach vyše 6 tisíc lekárov. Podávanie hromadných výpovedí podporila Slovenská lekárska komora, ale aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian Kollár