Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vakciny.jpg
Foto: Morguefile.com

Výroba pandemickej vakcíny v Malackách stojí na vážkach

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – O tom, či sa na Slovensku vakcína na pandemickú chrípku vyrábať bude, alebo tento projekt dostane definitívne stopku, nie je stále rozhodnuté.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v marci pripravilo materiál, v ktorom vláde odporúča projekt pre finančnú záťaž stopnúť, kabinet však o ňom doteraz nerokoval. Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej pri téme vakcín nepadlo rozhodnutie čo ďalej. „Termín bol posunutý, kým na vládu nedáme materiál, nebudeme o tom hovoriť,“ odkázala Čižmáriková.

Pandemická vakcína sa mala vyrábať v Malackách. Pavilón bol v lete minulého roka z väčšej časti hotový, technológie nakúpené, chýbal však prevádzkovateľ, ktorý by vakcínu na pandemickú chrípku vyrábal.

Záujem ani po opätovných rokovaniach farmafirmy neprejavili, vláda tak rozhodla, že z pavilónu bude sklad liečiv a zdravotníckych potrieb. Zabezpečiť využitie objektu má Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR), ktorá celý projekt zastrešuje. „V uvedenej veci stále prebiehajú intenzívne rokovania o maximálne efektívnom využití technológií aj objektu,“ povedala hovorkyňa SŠHR Marcela Rybanská.

Celkovo sa podľa údajov z júna 2012 preinvestovalo do pavilónu v Malackách 11,8 mil. eur, z toho podľa kvalifikácie auditu Ministerstva financií SR 166,2 tis. eur nehospodárne. Polícia začala trestné stíhanie v kauze výstavby pavilónu v januári tohto roka.

Nehospodárny nákup

Nemocnica Malacky
Foto: SITA/Marián Peiger

Na projekt si posvietil aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Jeho zistenia z mája tohto roka nasvedčujú tomu, že nehospodárne bola použitá podstatne vyššia čiastka, ako ukázal audit rezortu financií.

„V súčasnosti známe odborné stanoviská, ako i nezáujem potenciálnych prevádzkovateľov o ďalšie využitie pavilónu k pôvodnému účelu nasvedčujú tomu, že finančné prostriedky v sume 9 158 153,57 eur použité na nákup technológie boli použité nehospodárne, neefektívne a neúčelne,“ uviedla hovorkyňa NKÚ Iveta Bieliková.

Ďalšie financie mala SŠHR nehospodárne využiť na štúdie, ktoré si dala vypracovať. Virologickému ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) mala zaplatiť 29 tis. eur za 17-stranovú štúdiu k zabezpečeniu SR proti pandémii chrípky. Podľa NKÚ materiál obsahuje obecný technologický postup, príznaky, charakteristiku a históriu chrípky či pripravenosť Slovenska.

„Predmetný materiál je možné považovať za málo preukazný a tým aj použitie finančných prostriedkov za nehospodárne a neefektívne,“ uvádza NKÚ.

Ďalších dvestotisíc eur získal Virologický ústav SAV za zhotovenie technologického postupu pre vybudovanie pracoviska, ktoré bude vyvíjať, pripravovať a testovať pandemické vakcíny.

Kontrola NKÚ ukázala, že zmluva nestanovovala, aký rozsah bude mať materiál, nebol určený termín jeho vyhotovenia, rovnako neboli dané sankcie v prípade nesplnenia zmluvných podmienok.

Zmluva bez jasných kritérií

Euro, peniaze_euro
Foto: Shutterstock

Správa štátnych hmotných rezerv nakoniec dostala 70 strán textu.

Podľa NKÚ sa však ani v prípade jedného zo spomínaných dokumentov nedalo identifikovať, či výdavky naň boli opodstatnené, nakoľko v zmluve chýbal počet pracovníkov, ktorí sa na ňom podieľali, čas potrebný na jeho vytvorenie a mzdové či materiálne náklady.

SŠHR sa mala dopustiť aj ďalších pochybení, keď uzavrela zmluvu s dodávateľom stavebných prác bez toho, aby zo zmluvy bol jasný jej predmet, rozsah diela, ako aj to, kde má byť postavené. Tieto nedostatky odstránil až o takmer dva mesiace dodatok, ktorý zároveň upravil sumu za výstavbu pavilónu.

Z pôvodných 16, 9 mil. eur sa zvýšila na 18,9 mil. eur, a to aj napriek tomu, že z cenovej kalkulácie vypadla stavba zvieratníka v hodnote 882 tis. eur (sumy sú bez DPH, pozn. red.).

NKÚ poukazuje aj na niekoľko rozporov pri výstavbe pavilónu. Napríklad pozemok v Malackách kúpila SŠHR skôr, ako bola vypracovaná správa o geologickom prieskume lokality.

Rovnako tak zmluva o výstavbe a odovzdanie staveniska predchádzali samotnej správe. Úrad taktiež zistil, že ponuka na výstavbu pavilónu práve v Malackách prišla až niekoľko týždňov po podpise zmluvy.

Ďalšie peniaze do projektu

Podľa Rybanskej sú správe štátnych hmotných rezerv všetky skutočnosti zistené NKÚ známe.

„Upozornil na ne predseda SŠHR SR krátko po svojom nástupe do funkcie, a to trestným oznámením pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, podaným na Generálnu prokuratúru SR dňa 21. 06. 2012. V uvedenej veci naďalej prebieha vyšetrovanie orgánmi činnými v trestnom konaní,“ skonštatovala Rybanská.

Napriek tomu, že výstavba objektu v Malackách, ktorý mal slúžiť na výrobu pandemickej vakcíny, bola pozastavená vládou ešte v auguste minulého roka, vyžiada si ďalšie financie.

Zmena pavilónu na sklad liečiv má stáť 1,5 mil. eur. Ďalších 82,5 tis. eur predstavujú náklady na zakonzervovanie stavby a každý mesiac 11 tis. eur na jej stráženie.

K téme

Projekt na výroby pandemickej vakcíny na Slovensku mešká Slovensko podpísalo dohodu, vakcíny budeme nakupovať

Neprehliadnite

Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Ak sa dôchodcom zmenila výška penzie zo zahraničia, mali by to oznámiť Sociálnej poisťovni Foto: Igor Matovič bol účastníkom nehody na diaľnici D1 Jurčo v príprave na novú sezónu NHL zažiaril gólom aj asistenciou, Sekera rozdal dva „hity“ Kostry „Milencov z Modeny“ podľa vedcov patria mužom, vzťah medzi nimi však zostáva tajomstvom Britka vypustila balón na otcovu pamiatku, po viac ako 1700-kilometrovej ceste pristál v Poľsku

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X