Výročie oslobodenia Osvienčimu má pre Židov mimoriadnu váhu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Osvienčim
V koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zahynulo viac než milión ľudí, prevažne európskych Židov, ale tiež nežidovských Poliakov, sovietskych zajatcov, Rómov a protinacistických bojovníkov. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Dátum 27. január, deň oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim, má podľa hovorkyne Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Lucie Kollárovej pre židovskú komunitu mimoriadnu váhu a symboliku.

„Tragédia našich predkov však nie je niečím, čo si pripomíname len počas pamätných dní ako je ten dnešný. S vedomím utrpenia našich rodičov, starých a prastarých rodičov sme totiž zrastení, je našou súčasťou, vyrástli sme s ním, ich pamiatku neustále nosíme vo svojich srdciach a jej odkaz odovzdávame našim deťom,“ povedala Kollárová agentúre SITA.

Obrazom: Koncentračný tábor Osvienčim bol oslobodený pred 70. rokmi

Slovensko je dnes podľa jej slov pre židovskú komunitu bezpečným a priateľským domovom, v kontexte západnej Európy sa však situácia za posledné roky zmenila. „Sme, žiaľ, svedkami vzostupu nebývalej novej vlny agresívneho antisemitizmu, ktorá zasiahla najmä židovské komunity u našich západných susedov. Táto skutočnosť dáva dňu, počas ktorého si pripomíname oslobodenie koncentračného táboru Osvienčim-Brezinka, ďalší smutný rozmer“.

V nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz zahynulo viac než milión ľudí, prevažne európskych Židov, ale tiež Poliakov, sovietskych zajatcov, Rómov a protinacistických bojovníkov. Mnohých poslali do plynových komôr, iní sa upracovali na smrť ako zotročení robotníci. Nacistické Nemecko tábor v okupovanom Poľsku prevádzkovalo od roku 1940 až kým ho 27. januára 1945 neoslobodila Červená armáda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať