Vyrovnávajúci gól bol zlomový, tvrdia hráči Fínska

MS v hokeji: Švédsko - Fínsko (Finále MS v hokeji)

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Reprezentácia Fínska po dlhých šestnástich rokoch získala svoj iba druhý titul majstra sveta v ľadovom hokeji. Zverenci trénera Jukku Jalonena v nedeľňajšom bratislavskom finále 75. majstrovstiev sveta na Slovensku zdolali výber Švédska presvedčivo 6:1. Priebeh duelu však možný triumf Fínov dlho nenaznačoval. V prvej polovici zápasu boli Švédi lepším tímom a od úvodu druhého dejstva viedli 1:0. Fínsku sa však podarilo sedem sekúnd pred druhou sirénou streliť vyrovnávajúci gól Jarkkom Immonenom, ktorý vlial Fínom kvantum energie. Tú potom pretavili v III. tretine do piatich „zlatých“ gólov.

„Zisk zlatej medaily je úspechom celého tímu. Počas fínskej hymny to boli neuveriteľné pocity. Moje góly, aj ten finálový, síce tímu pomohli, ale sú výsledkom práce celého mužstva, nielen mojej,“ povedal po zápase Jarkko Immonen, s deviatimi presnými zásahmi najlepší strelec turnaja.

Je samozrejmosťou, že fínski hráči boli dlho po zápase veľmi veselí a tešili sa zo zlatých medailí. „Je to vynikajúci pocit stať sa majstrom sveta,“ uviedol obranca Lasse Kukkonen a jeho kolega v defenzíve Sami Lepistö dodal: „Je to nádherné získať pre Fínsko titul majstra sveta po šestnástich rokoch.“ Obaja zadáci označili za kľúčový moment finálového zápasu gól Immonena sedem sekúnd pred koncom druhej tretiny. „Veľmi nám pomohol. V kabíne sme sa potom povzbudzovali, bol to vynikajúci pocit. Nabudilo nás to a v poslednej tretine sme hrali uvoľnenejšie,“ povedal Kukkonen. „Už pred zápasom sme vedeli, že bude dôležité nenechať súpera gólovo utiecť. Gól na 1:1 tesne pred koncom druhého dejstva nás zdravo motivoval do poslednej časti,“ dodal Lepistö.

Fínski hráči: „Zvíťazili sme ako tím“

Víťazmi nedeľňajšieho bratislavského finále majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2011 sa stali Fíni, ktorí si v severskom derby poradili so Švédmi 6:1. Skóre ponúka konštatovania o pohodlnom víťazstve „Suomi“, no v prvých dvoch tretinách mali viac z hry „Tre Kronor“. Fínov nabudil až vyrovnávajúci gól sedem sekúnd pred koncom druhého dejstva a v tretej tretine sa prejavila súdržnosť mužstva trénera Jukku Jalonena.

„Odohrali sme skvelý turnaj a nastal čas na oslavy. Myslím si, že doma teraz panuje všeobecná eufória, zdolať vo finále Švédov sa totiž nepodarí každý deň. Hrali sme našu hru, išli sme za víťazstvom a napokon sa ukázala sila nášho tímu. Všetci sme ťahali za jeden povraz, bojovali sme jeden za druhého a to rozhodlo,“ uviedol krátko po dekorovaní víťazov obranca Anssi Salmela. „Titul pre nás a našu krajinu – pre takéto momenty hráte kolektívny šport… Vyhrali sme ako tím a to je najdôležitejšie,“ zdupľoval Tuomo Ruutu.

Ukážkovým lídrom Fínov bol kapitán Mikko Koivu, ktorý povedal, že Slovensko sa stalo jeho druhým domovom: „Zamiloval som sa do tejto krajiny. Momentálne som šťastný ako malé dieťa. Byť majstrom sveta je neuveriteľne krásny pocit.“ Dôležitým krokom k celkovému úspechu krajiny „tisícich jazier“ bolo rozloženie produktivity na plecia viacerých hráčov. Medzi ťahúňov mužstva patril aj 19-ročný Mikael Granlund, ktorý v stručnosti charakterizoval filozofiu nových majstrov sveta: „Nie je dôležité, kto dal góly, ale to, že sme zvíťazili. Je to bláznivé, neuveriteľné a skvelé. Na tento moment určite nikdy nezabudnem, som nesmierne šťastný. Zlato patrí aj našim fanúšikom.

Immonen najlepším strelcom aj najproduktívnejším hráčom

Fínsky útočník Jarkko Immonen z tímu nových svetových šampiónov sa stal najlepším strelcom aj najproduktívnejším hráčom na 75. MS v ľadovom hokeji, ktoré sa konali v Bratislave a Košiciach. V kanadskom bodovaní skončil na druhom mieste Švéd Patrik Berglund. Nór Mathis Olimb sa stal najlepším nahrávačom. Slovensko sa s Dánskom stalo najslušnejším tímom

Individuálne a tímové štatistiky na 75. majstrovstvách sveta v hokeji na Slovensku:

Individuálne štatistiky:

Najproduktívnejší hráči: 1. Jarkko Immonen (Fín.) 12 kanadských bodov (9+3), 2. Patrik Berglund (Švéd.) 10 (8+2), 3. Tomáš Plekanec (ČR) 10 (6+4), 4. Roman Červenka (ČR) 10 (4+6), 5. John Tavares (Kan.) 9 (5+4), 6. Jaromír Jágr (ČR) 9 (5+4), 7. Patrik Eliáš (ČR) 9 (4+5), 8. Mikael Granlund (Fín.) 9 (2+7), 9. Mathis Olimb 9 (1+8), 10. Marius Holtet (obaja Nór.).

Najlepší strelci: 1. Jarkko Immonen (Fín.) 9 gólov, 2. Patrik Berglund (Švéd.) 8, 3. Marius Holtet (Nór.) 6, 4. Tomáš Plekanec (ČR) 6, 5. Tuomo Ruutu (Fín.) 6, 6. John Tavares (Kan.) 5, 7. Jaromír Jágr (ČR) 5,… 17. LADISLAV NAGY 3, 20. MIROSLAV ŠATAN (obaja SR) a ďalších 8 hráčov po 3.

Najlepší nahrávači: 1. Mathis Olimb (Nór.) 8 asistencií, 2. Mikael Granlund (Fín.) 7, 3. Mikelis Redlihs (Lot.) 6, 4. Roman Červenka (ČR), Robert Nilsson (Švéd.) a Mikko Koivu (Fín.) po 6.

Najlepší na vhadzovaniach: 1. PAVOL DEMITRA 70,00 %, 2. JOZEF STÜMPEL (obaja SR) 68,18, 3. Damien Raux (Fr.) 65,79, 4. Girts Ankipans (Lot.) 63,64, 5. Travis Zajac (Kan.) 63,33,… 7. ĽUBOŠ BARTEČKO (SR) 62,50, 15. MICHAL HANDZUŠ (SR) 57,69.

Plus/mínus body: 1. Alex Pietrangelo (Kan.) +9 (+10/-1), 2. Roman Červenka (ČR) a David Petrasek po +7 (+10/-3), 4. Patrik Berglund (Švéd.) +7 (+9/-2), 5. Martin Škoula (ČR) +6 (+15/-9).

Najtrestanejší hráči: 1. Philippe Lakos (Rak.) a Georgijs Pujacs (Lot.) po 33 trestných minút, 3. Alexej Jemelin (Rus.) 29, 4. Jevgenij Arťuchin (Rus.) 24, 5. Sacha Treille (Fr.) 16,… 23. ĽUBOŠ BARTEČKO (SR) 8.

Úspešnosť brankárov: 1. Petri Vehanen (Fín.) 95,43%, 2. Viktor Fasth (Švéd.) 94,57, 3. Ondřej Pavelec (ČR) 93,93, 4. Tobias Stephan (Švaj.) 93,69, 5. Lars Haugen (Nór.) 92,61,… 11. JAROSLAV HALÁK (SR) 90,91.

Produktivita obrancov: 1. David Petrasek (Švéd.) 6 kanadských bodov (2+4), 2. Dmitrij Korobov (Biel.) 5 (2+3), 3. Jonas Holos (Nór.) a Alex Pietrangelo (Kan.) po 5 (2+3), 5. Marek Židlický (ČR) 5 (1+4).

Tímové štatistiky:

Efektivita streľby: 1. Česko 12,41 %, 2. Nórsko 12,17, 3. Bielorusko 10,47, 4. Fínsko 9,94, 5. Dánsko 9,68, 6. Lotyšsko 9,52,… 13. SLOVENSKO 7,69.

Úspešnosť presiloviek: 1. Lotyšsko 27,59 %, 2. Fínsko 23,81, 3. Nórsko 22,22, 4. Česko 21,88, 5. Bielorusko 18,92, 6. USA 18,75,… 12. SLOVENSKO 12,50.

Úspešnosť oslabení: 1. Švajčiarsko 96,30 %, 2. Rusko 93,33, 3. Česko 88,89, 4. Kanada 87,88, 5. Nemecko 86,21, 6. Fínsko 85,71,… 10. SLOVENSKO 83,33.

Najtrestanejšie tímy: 1. Rusko po 115 trestných minút, 2. Lotyšsko 109, 3. Francúzsko 106, 4. Rakúsko 95, 5. Nórsko a Česko po 86,… 15. SLOVENSKO a Dánsko po 54.

Návštevnosť: 1. SLOVENSKO 9301 divákov na zápas, 2. Česko 9283, 3. Rusko 9234, 4. Fínsko 9210, 5. Dánsko 9170, 6. Nemecko 9029.

Viac k osobe Alexej JemelinJaromír JágrJaroslav HalákJevgenij ArťuchinJohn TavaresJozef StümpelLadislav NagyĽuboš BartečkoMartin ŠkoulaMichal HandzušMikael GranlundMikko KoivuMiroslav ŠatanOndřej PavelecPatrik EliášPavol DemitraRoman ČervenkaTomáš PlekanecViktor Fasth